Ailesinden kaçan Suudi kadına mülteci statüsü verildi

Birleşmiş Milletler, ailesinden kaçan 18 yaşındaki Suudi vatandaşı Rahaf Muhammed el Kunun'a mülteci statüsü verildiğini açıkladı. Rahaf, artık 'İslam'a inanmadığını' ve 'özgür yaşamak istediğini' söylemişti.

© REUTERS
Ailesinden kaçan Suudi kadına mülteci statüsü verildi

Baskı gördüğünü ve İslam’a inanmadığını söyleyerek ailesinden kaçan ancak pasaportuna el konulması sonucunda Bangkok havaalanında kalan 18 yaşındaki Suudi vatandaşı Rahaf Muhammed el Kunun’a mülteci statüsü verildi. Açıklama Birleşmiş Milletler’den geldi.

Kunun, ailesiyle birlikte tatile gittiği Kuveyt’ten kaçarak Avustralya’ya sığınma amacıyla Bangkok üzerinden uçmayı planlıyordu. Ancak Kuveyt Havayolları uçağında pasaportuna el konmuş ve iniş yaptığı Bangkok havaalanında alıkonulmuştu.

Pasaportsuz olduğu için çıkamadığı havalimanında bir otel odasına yerleştirilen Kunun, Taylandlı yetkililerin kendisini Kuveyt’e sınırdışı etmemesi için yaşadıklarını sosyal medyadan an be an paylaştı. Pazartesi sabahı iade sürecinin başlatıldığının duyulması üzerine insan hakları örgütleri kadının Suudi Arabistan’a dönmemesi için kampanya başlatmıştı.

Babası ve erkek kardeşinin Tayland’a geldiği, Kunun’un görüşmeyi reddettiği de belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER