AK Parti Sözcüsü Çelik: Memlekette her şey yolunda

YSK'yi öven AK Parti Sözcüsü Çelik, ""İlk defa bir kişi mazbata almadan program yürütüyor, resmi bir sıfat kullanıyor" diyerek Ekrem İmamoğlu'na tepki gösterdi. Çelik, "Son derece şeffaf bir süreç yürütülüyor. Vatandaşımız kime yetki vermişse mazbata ona verilecek. Olağanüstü bir durum yok, memlekette her şey yolunda" ifadelerini kullandı.

© AA
AK Parti Sözcüsü Çelik: Memlekette her şey yolunda

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik seçim sonrası yaşanan süreçle ilgili eleştirilere yanıt verirken Yüksek Seçim Kurulu’nu övdü, itirazlar nedeniyle yeniden sayımlar yapılmasını kast ederek, “Hukuk işlesin, sonuca saygı duyalım” dedi.
 
“Bütün seçim süreçlerinin patronu YSK’dır. Demokratik devletlerde seçim süreçlerinin yöneticisi hukuk kurullarıdır. YSK son derece gelişmiş kurumdur” diyen Çelik, Avrupa Konseyi’nin açıklamları için “yersiz” ifadesini kullandı ve “Dünyada hiçbir yerde bizim dışarıdan gelen gözlemcilere gösterdiğimiz kolaylığı göremezsiniz. Sizlere sağladığımız bilgi verme mekanizmaları hiçbir yerde bu kadar güçlü ortaya konmuyor” dedi. Çelik,  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino’nun, “İtirazlara ilişkin haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler, demokrasinin önemli unsularından biri. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” sözlerini de kınadı.

‘MEMLEKETTE HER ŞEY YOLUNDA’

AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP’nin İstanbul adayı Ekrem imamoğlu’nu da “İlk defa bir kişi mazbata almadan program yürütüyor, resmi bir sıfat kullanıyor. Bir kişi bir göreve talip olduğu zaman bu görevin ağırlığını taşımalıdır. Vatandaşlarımızı karşı karşıya getirebilecek bir takım imalarda bulunmak doğru değil. Hukuki süreç devam etmektedir. Son derece şeffaf bir süreç yürütülüyor. Vatandaşımız kime yetki vermişse mazbata ona verilecek. Olağanüstü bir durum yok, memlekette her şey yolunda. Herkes talip olduğu makamın saygınlığına uygun davranmalı” diyerek eleştirdi.

‘KAZANANI TEBRİK EDECEĞİZ’

İmamoğlu’nun ’empati’den bahsettiğini hatırlatan Çelik, şöyle konuştu: “Bunların retorikten ibaret olup, olmadığını gösteren şey hukuka saygıdır. Bu sempatik cümleler hukuki sürecin alternatifi değildir. Vatandaşın oyunun heba olmamasından, milli iradenin tecelli etmesinden bahsediliyorsa bunun karşılığı hukuka saygılıdır. Aksi takdirde bu siyasi makyaj olarak değerlendirilir. Çıkıp da sürekli sempatik cümleler kurup, sonra katkı versinler diye sayın Cumhurbaşkanımızı ve sayın Devlet Bahçeli’yi hukuki sürece katkı sunmaya davet etmek yanlıştır. Hiçbir siyasetçi sürecin karar vericisi değildir. Sürecin patronu Yüksek Seçim Kurumu’dur. Vatandaşımızın iradesi net olarak gözüktükten sonra hepimiz diyeceğiz ki, ‘başımızın üstünde yeri’ var, kazananı tebrik edeceğiz.”

ANITKABİR ZİYARETİNE TEPKİ: İSTİSMAR

“Devlet geleneği olarak Anıtkabir’in siyasiler tarafından ziyaretinden memnuniyet duyarız. Anıtkabir ziyaretinin mazbatanı almamış bir kimse tarafından istismar edilmesini protesto ediyoruz. Twitter’e istediğiniz unvanını yazabilirsin. Aday kendisi de gelişigüzel bir ziyaret olmadığını ifade ediyor. Oradaki komutaya yalan bilgi vererek, sahip olmadığınız bir unvanı kullanarak bu şekilde Anıtkabir defterini, Atatürk’ün hatırasını siyaseten istismar etmek hiç kimsenin aklına gelmeyen yakışıksız bir tavır olmuştur.”

BİDEN’E YANIT: KIYMETİMİZİ BİLİN

Ömer Çelik, ABD Başkan Yardımcısı Biden’in, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye tepki gösterdiği açıklamasına da yanıt verdi:  “Başkan Yardımcısının NATO’nun önemini keşfetmesi bakımından bir ilk olarak değerlendirebiliriz. Türkiye’nin sürekli olarak NATO üyeliğinin sorgulanması demek NATO ittifakının temel değerlerinin sorgulanması demektir. Türkiye NATO’nun kilit müttefiklerinden bir tanesidir. Türkiye’nin NATO’nun önemini keşfetme konusunda maalesef bu ifade zaaf içerisindedir. Türkiye’nin NATO çerçevesindeki rolünü çektiğinizde Türkiye zaafa düşmez ama başkaları Türkiye’nin bölgesel ve küresel güvenliğe verdiği destekte zaafa düşmüş olurlar. NATO’nun kilit bir müttefiki olan Türkiye’nin ittifak içinde kıymetini bilsinler. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER