Almanya Adalet Bakanı Barley: Türkiye'deki gelişmeler kaygı verici

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, yerel seçim sonuçları sonrası Türkiye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. CHP ve HDP'yi seçim başarısı yüzünden kutlayan Barley, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına itiraz süreçleri sonrası yaşananları endişeyle izlediklerini söyledi.

© DPA
Almanya Adalet Bakanı Barley: Türkiye'deki gelişmeler kaygı verici

 Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, Türkiye’de hukuk devleti alanında yaşananları “kaygı verici” olarak nitelendirdi. Berlin’de Yabancı Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle bir araya gelen Barley, Avrupa Parlamentosu seçim kampanyası hakkında bilgi paylaştığı toplantıda, Türkiye’deki gelişmeler, yerel seçim sonuçları ve Türkiye’nin AB üyelik süreci hakkındaki soruları da yanıtladı.
 
‘TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK BİR ENDİŞEYLE İZLİYORUZ’ 

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), Türkiye’de iki kardeş partisi olduğunu hatırlatan Barley, “Gayet tabii ki CHP ve HDP’nin seçim başarılarından ötürü memnuniyet duyuyoruz” dedi. Barley, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına itiraz süreçleri hakkında ayrıntılı değerlendirme yapmak istemediğini söylemekle birlikte, yaşanan gelişmeleri endişeyle izlediklerini kaydetti.

Barley, “Türkiye’de hukuk devleti alanında yaşanan gelişmeleri zaten bir kaç yıldır büyük bir endişeyle izliyoruz. Her ne kadar adalet bakanlıkları arasında iyi ilişkilerimiz olsa da Türkiye’de hukuk devleti alanında yaşanan gelişmelerden ötürü kaygılıyız ve bunu da muhataplarımıza açıkça dile getiriyoruz” diye konuştu. (Kaynak: DW)

SIRADAKİ HABER