Almanya Başbakanı Scholz: Rusya bu savaşı kazanmamalı

"Polonya'nın güvenliğini güçlendirmek istiyoruz"

© REUTERS
Almanya Başbakanı Scholz: Rusya bu savaşı kazanmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO'daki müttefikleriyle Ukrayna'ya gerekli olduğu müddetçe desteklerini sürdüreceklerini bildirdi. Scholz, "Rusya bu savaşı kazanmamalı" dedi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin'deki görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Rusya bu savaşı kazanmamalı" diyerek, NATO'nun savaşa taraf olmaması gerektiğini bu sayede dünya çapında bir gerilime yol açılmamış olacağını ifade etti.

NATO'nun, Almanya ve müttefiklerinin temel güvenliği için sigorta konumunda olduğunu belirten Sczholz, bir sonraki NATO toplantısına kadar İsveç ve Finlandiya'nın birliğe üye olmalarını arzuladıklarını dile getirdi.

"Polonya'nın güvenliğini güçlendirmek istiyoruz"
Patriotların Ukrayna'ya verilip verilmeyeceği sorusuna cevap vermekten kaçınarak Polonya'ya yaptıkları teklife atıfta bulunan Scholz, "Polonya'nın güvenliğini güçlendirmek istiyoruz. Polonya ile temas sürüyor ve bu henüz tamamlanmadı" dedi.

Almanya Silahlı Kuvvetleri olan 'Bundeswehr'in mühimmat tedariki konusunda son yıllarda yanlış bir yol izlendiğini söyleyen Scholz, "Sadece Ukrayna'daki savaş nedeniyle değil, aynı zamanda kendi rakamlarımıza da baktığımızda orada sürekli bir tedariki garanti edebilmenin ne kadar önemli olduğunu şimdi somut olarak anlıyoruz" diye konuştu.

Scholz, Savunma Bakanı Christine Lambrecht'in son yıllardaki bu eksiklikleri giderme konusunda son derece kararlı olduğuna işaret ederek "Bu, kolay bir operasyon değil. Bunun başarılı olması için elinden geleni yapıyor ve başarılı olacak" ifadelerini kullandı. (AA) 

SIRADAKİ HABER