Almanya'da 'çok eşli Müslüman' tartışması

Almanya'da çok eşli Müslümanlara yönelik vatandaşlık yasağı tartışması koalisyon üyeleri arasında kriz çıkardı. Sosyal Demokrat Partili Adalet Bakanı Katarina Barley'nin yasak kararını bir taslaktan çıkarması, koalisyonun büyük ortağı Hıristiyan Birlik'ten tepki çekti.

© DPA
Almanya'da 'çok eşli Müslüman' tartışması

 Almanya, ‘çok eşli Müslümanlara Alman vatandaşlığı yasağı’nı tartışıyor. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Adalet Bakanı Katarina Barley’nin, ‘çok eşli Müslümanlara Alman vatandaşlığı yasağı’ getirilmesi konusunda alınan bir kararı taslaktan çıkardığının ortaya çıkması, koalisyon krizine yol açtı. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in daha önce hazırladığı yasa tasarısında, çok eşlilerin Alman vatandaşı olmasının yasaklanmasına yer verilmişti.
 
Geçen nisan ayında Bakanlar Kurulu’na gelen ve onaylanan tasarıda söz konusu maddenin yer almadığı, Barley’nin yasağa karşı olduğu için maddeyi koalisyon ortaklarına haber vermeden tasarıdan sildiği ortaya çıktı. Birlik Partileri CDU ve CSU’nun sözcüleri ise Barley’nin tutumunu “Anlaşılır bir şey değil ve kabul edilemez” diye eleştirdi. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise koalisyon sözleşmesinde çok eşliliğin yasaklanmasına yönelik ortak bir karar bulunmadığı, ilgili maddenin de bu yüzden İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıdan çıkartıldığı belirtildi.

HIRİSTİYAN BİRLİK ÜYELERİ KONTROL ETMEMİŞ

Tartışmanın bu noktasında, Birlik Partili bakanların imzaya açılan tasarıyı bir daha kontrol etmedikleri için yasak maddesinin çıkarıldığını fark etmedikleri ve o şekliyle onayladıkları da ortaya çıktı. CDU’nun içişleri politikaları sözcüsü Mathias Middelberg, çok eşli Müslümanlara Alman vatandaşlığı yasağı konusunda ısrarcı olduklarını ve en geç önümüzdeki sonbahara kadar özel bir yasa çıkarılmasını amaçladıklarını açıkladı.

Alman yasalarında çok evlilik, diğer adıyla poligami yasak. Ancak çok eşlilik Almanya dışında yapıldıysa, Almanya’da sürdürülmesi şu ana kadar cezaya tabi değildi. Sığınmacı kriziyle birlikte çok eşlilik, çocuk yaşta evlilik ve zorla evlendirme gibi Müslüman ülkelerde sıklıkla görülen uygulamalar Almanya’da tartışmalara neden oluyor.

2004’TE ONAYLANDIĞI YORUMU

Mahkemelerin poligami konusunda aldığı tek bir karar var, o da konuyu dolaylı olarak yorumluyor ve 2004 yılına uzanıyor. Söz konusu kararla, 1996 yılında Almanya’ya iltica eden iki eşli Irak vatandaşı, 1999 yılında Almanya’ya getirdiği iki eşi için mahkemeye başvurarak oturma müsaadesi almış, karar hukuki olarak çok eşliliğin tanınması olarak yorumlanmıştı.

2016 sonrası çoğu Suriye, Irak ve Afganistan gibi Müslüman ülkelerden yüzbinlerce sığınmacının Almanya’ya gelmesiyle, konu değişik bir boyut aldı. Yetkililerin elinde somut bir sayı bulunmuyor; buna rağmen ilgili makamlar mültecilerin yüzde 20’sinin çok eşli olduğundan yola çıkıyor. Dışişleri Bakanlığı’na gelmeden, 2016 yılında Adalet Bakanı olarak görevde bulunan Heiko Maas, “Hiç kimse kültürel kökenlerini ya da dini inançlarını kanunlarımızın üzerine koyamaz. Herkes kurallara ve kanunlara uyacak, burada doğmuş ya da doğmamış olsun” şeklinde konuşmuş ve poligaminin Almanya’da engelleneceğinin altını çizmişti.

Federal Hükümet, sığınmacılarla bağlantılı sorun haline gelen başka bir meselede, küçük yaşta evlendirilmiş kızlar konusunda 2017’de bir yasa çıkardı. Yasaya göre, eşlerden birinin 18 yaşından küçük olduğu evliliklere izin verilmezken, daha önce yapılmış evliliklerde ise eşlerden birinin yaşı 16’dan küçükse bu evlilikler de geçersiz sayılıyor. Hükümet, söz konusu yasanın tüm dinleri ve mezhepleri kapsayacağını açıklamıştı. (Amerika’nın Sesi)

SIRADAKİ HABER