Almanya: DAİŞ tehdidi geçmedi

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, DAİŞ'in yenilgisinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

© DPA
Almanya: DAİŞ tehdidi geçmedi

İç istihbarattan sorumlu Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang, Suriye ve Irak’taki DAİŞ destekçilerinin geri dönmelerinin Almanya'da güvenlik konusundaki riskleri artırdığı uyarısında bulunan Haldengang, Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından, terörist potansiyeline sahip olanların sayısının 2018'de 300 artarak 2 bin 240'e yükseldiğini belirtti.

Haldenwang, "Bunlara ek olarak bir de Suriye ve Irak’ta DAİŞ taraftarı olup da Almanya'ya dönenler var" dedi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın bu kişileri 24 saat gözetleyebilmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Haldenwang, "Kişi başına yaklaşık 40 memur gerekiyor. Bu nedenle en tehlikeli gördüklerimize yoğunlaşıyoruz" dedi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı, DAİŞ'in askeri yenilgisinin hafife alınmaması uyarısında bulunarak, DAİŞ tehlikesinin geçmediğini ve Almanya'da her an bir saldırı düzenlenebileceğini hesaba katmak zorunda olduklarını söyledi.

Haldenwang, Avrupa'ya bakıldığında, "DAİŞ'in saldırı düzenlenmesine teşvik eden ve taraftarlarını saldırı düzenlemeye yönlendirebilen sanal bir siber halifelik anlamında hâlâ varolduğunu" ifade etti.

DAİŞ'LİLERİN ÇOCUKLARI

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Almanya ya da Avrupa'ya dönen DAİŞ'lilerin çocukları olduğunu hatırlatarak, "Kendimize şu soruyu soruyoruz: Burada yeni bir terörist nesil mi oluşuyor" dedi.

Teröristlerin çocuklarının DAİŞ şiddetini yaşamak zorunda olduğunu ve öldürülen babalarının "kahraman" olduğuna inandığını belirten Haldenwang, geçen yıllarda düzenlenen saldırı girişimlerinin çocuk ve gençlerin çok erken yaşlarda intihar saldırganı olabildiğini gösterdiğini söyledi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Almanya'ya dönen DAİŞ'lilerin çocuklarının bazı durumlarda gözetlenmesi gerektiğini, bunun için yasal değişiklik yapılması gerektiğini söyleyerek, "Onlara ait bilgileri, verileri alabilirsek, o zaman örneğin gençlik dairelerine bu bilgileri iletebiliriz. Bu çocukların kendileri kurban ve istismar edilebilirler" dedi.

Haldenwang söyleşisinde iletişime hizmet eden bazı aplikasyonları izleyebilmeleri gerektiğini savunarak, klasik telefon dinlemeleri yerine asıl istihbaratın ulaşamadığı sohbet (chat) yazışmalarının önemli olduğunu ifade etti. Radikaller ve teröristlerin dikkat çekmeksizin nasıl iletişim kurabileceklerini çok iyi bildiğini söyleyen Haldenwang, "Günümüzde WhatsApp, Facebook üzerinden iletişim kuruyorlar ya da internetteki video oyunlarında sohbet ediyorlar" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER