Almanya'dan coronavirüs aşısı için 750 milyon euroluk kaynak

Almanya yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşısı için 750 milyon euro bütçe ayırdı.

© AFP
Almanya'dan coronavirüs aşısı için 750 milyon euroluk kaynak

Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, "eşi benzeri görülmemiş, özel bir program" olarak nitelendirdiği projenin ülkenin coronavirüs aşısının geliştirilmesi yönündeki uluslararası çabalarını tamamlayıcı nitelikte olduğunu söyledi.

Bakan Karliczek, programın sırasıyla araştırma ve üretim olmak üzere iki temel bileşeni olduğunu ifade ederek, aşı için 750 milyon euro bütçe ayrıldığını dile getirdi.

Program sayesinde aşının geliştirilme aşamasında daha fazla insan üzerinde deney yapılmasının mümkün olacağını ifade eden Karliczek, bu şekilde daha hızlı ilerleme kaydedileceğini, böylece sağlık çalışanları ve risk gruplarına dahil kimselere çok geç olmadan müdahale edilmesinin mümkün olacağını söyledi.

Bakan, çalışmalara katılımın yalnızca gönüllülük esasına dayanacağının da altını çizdi.

"Etkili bir aşı, normalliğe dönüşün anahtarıdır" diye konuşan Bakan Karliczek, "Yine de mucize beklememeliyiz" uyarısı yaptı. Aksiliklere de hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Karliczek, aşının "en erken 2021 yılı ortasında" kullanıma hazır olacağını belirtti.

Program sayesinde, aşı bulunur bulunmaz büyük miktarlarda üretilmesinin mümkün olması bekleniyor. Bu çerçevede Alman hükümeti, aşının bileşenlerinin sağlanması ve aşıyı üretecek firmalarla yapılacak anlaşmalar noktasında da aktif rol oynamayı planlıyor.

SIRADAKİ HABER