Almanya'dan 'gri pasaport yanıtı: Türkiye'den bilgileri aldık

Almanya İçişleri Bakanlığı gri pasaportla ilgili soru önergesini yanıtladı: "Türkiye'den bilgileri aldık. Sınırda yakalananları sınır dışı ediyoruz... Bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz."

© GETTY IMAGES AFP
Almanya'dan 'gri pasaport yanıtı: Türkiye'den bilgileri aldık

Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den ‘vize gerekmeyen hizmete özel’ Gri Pasaport’la Almanya’ya gruplar halinde insanların götürülmesi olayında, “Rüşvet ve uluslararası insan ticareti soruşturması yapıyoruz. Türkiye’den bilgileri aldık, sınır dışılar başladı” açıklaması yaptı.

Alman İçişleri Bakanlığı, Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut’un “Medyada, bazı kesimlerin gri pasaport’la insan kaçırdığı ve bir organizasyonun bu işin arkasında olduğu bilgileri yer alıyor. Bununla ilgili herhangi bir araştırmanız var mı?“ sorusunu yanıtladı. 

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında şu ifadeler kullanıldı: “Türk vatandaşlarının, Türkiye’nin Hizmet Pasaportu ile kaçırılması olayı ve kullanılan yöntem tarafımızdan bilinmektedir. Bu pasaportların birçok kişiye, 90 gün ya da 180 gün Almanya’da kalmaları için düzenlendiği görüldü. Bu Hizmet Pasaportları’nın Türkiye’den haksız yere alınmasında bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz. Sınırlardaki polis ya da gümrük kontrollerinde, seyahat amaçlarında şüphe görülenleri derhal sınır dışı etmeye başladık. Federal Alman Polisi, bu yılın başından beri bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarıldı ve kendilerine bilgi verildi."

Açıklamada, bu yolla Almanya’ya kaç kişinin geldiğinin henüz tespit edilemediği belirtilirken, “Uluslararası insan kaçakçılığı için kullanılan- Einschleusen” tabirine yer verildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Federal polis, Ocak 2021’den itibaren, Türk emniyeti ile yakın bilgi alışverişine girmiş ve 25 Ocak’ta, Bayvera’nın Yukarı Pfalz Bölgesi Başsavcılığı tarafından, uluslararası insan kaçakçılığı şüphesi ile bir soruşturma başlatılmıştır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiler, soruşturma makamlarının elindedir." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER