Almanya'dan Kuzey suriye'ye için 'uluslararası güvenli bölge' önerisi

Alman savunma bakanından 'uluslararası güvenli bölge' önerisi, vekilden 40 bin asker talebi

© DPA
Almanya'dan Kuzey suriye'ye için 'uluslararası güvenli bölge' önerisi

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Suriye'nin Türkiye sınırı boyunca uluslararası olarak kontrol edilen bir güvenli bölge oluşturulmasını önerirken, Alman Hıristiyan Demokrat Milletvekili Roderich Kiesewetter de bölgenin Avrupa askerleri tarafından korunması önerisinde bulundu.

DW Türkçe'nin dpa'dan alıntıladığı habere göre, Karrenbauer, "Mültecilerin bölgeye gönüllü dönüşünü de mümkün kılacak yapıları uzun vadede yaratmamız gerekiyor. Bu yüzden bu bölgede şu anki durumu aşan bir çözüme ihtiyacımız var" diye konuştu. Kramp-Karrenbauer, bu çözümlerden birinin "Türkiye ve Rusya'nın da dahil edildiği ve uluslararası olarak kontrol altında tutulan bir güvenli bölgeden" dedi.

Kiesewetter ise, oluşturulacak insani bölgenin Rusya ile kararlaştırılarak Avrupa birlikleri tarafından korunması gerektiğini söyledi ve bunun için de 30-40 bin askerden oluşan bir BM misyonunun gerekli olduğunu kaydetti.

"Alman ordusu da dahil Avrupalı askerlerin bölgeye gönderilmesine hazırlıklı olmayız" diyen Kiesewetter, Avrupa askerlerinden oluşacak bir birliğin aynı zamanda ABD'ye yükü birlikte paylaşmaya yönelik önemli mesaj göndereceğini de sözlerine ekledi.

Karrenbauer ise, uluslararası güvenli bölge önerisini Başbakan Angela Merkel ile istişare ettiklerini ve Batılı müttefiklere de sunduklarını söyledi. Almanya'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı olan Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) genel başkanlık görevini geçtiğimiz yıl Angela Merkel'den devralan Kramp-Karrenbauer, önerilerini Perşembe ve Cuma günü yapılacak NATO savunma bakanları toplantısı sırasında mevkidaşlarına ileteceklerini ifade etti. Savunma Bakanı, Alman ordusunun olası bir güvenli bölgeye katılıp katılmayacağı ile ilgili kararı nihayetinde Federal Meclis'in vereceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 00:37
SIRADAKİ HABER