Almanya'dan Türkiye'ye S-400 uyarısı: Kararı gözden geçirin

Alman hükümetinden, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri almaya hazırlanan Türkiye’ye çağrı

© REUTERS
Almanya'dan Türkiye'ye S-400 uyarısı: Kararı gözden geçirin

Alman hükümetinden, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri almaya hazırlanan Türkiye’ye çağrı: Ankara, NATO’daki konumunu göz önünde bulundurarak bu kararını gözden geçirmeli.

 Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alma kararı nedeniyle ABD’yle yaşadığı kriz konusunda NATO üyesi Almanya’dan da bir açıklama geldi. Alman hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer, “Alman hükümeti, Türkiye’nin kararını transatlantik ittifaktaki konumu çerçevesinde bir kez daha gözden geçirmesinden memnuniyet duyacaktır” açıklaması yaptı.

‘NATO İÇİNDE SÜREKLİ BU KONU TARTIŞILIYOR’

Demmer, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan S-400 anlaşmasının NATO içinde de “sürekli ve hararetli bir şekilde tartışılan bir konu” olduğunu belirterek, ayrıca Rus silah sistemlerinin ithal edilmesinin Türkiye’ye yönelik Amerikan yaptırımlarını devreye sokabileceğini hatırlattı. Demmer, “Bu da ne Türkiye’nin ne de NATO’nun çıkarına olabilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak S-400’ler konusunda iki gün önce yaptığı açıklamada ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmayacakları mesajını vererek “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin ülkemize teslimi yapılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Cuma günü yaptığı açıklamada bu mesajı yineleyerek, ABD’nin yürürlüğe sokmakla tehdit ettiği yaptırımlara karşı Türkiye’nin atacağı adımlar konusunda hazırlıklar yapıldığını bildirmişti. (Deustche Welle Türkçe)

SIRADAKİ HABER