Almanya: Erdoğan'ın yenilgiyi kabul etmesi memnuniyet verici

İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan Almanya hükümeti,

© REUTERS
Almanya: Erdoğan'ın yenilgiyi kabul etmesi memnuniyet verici

İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan Almanya hükümeti, "İstanbul’daki seçim sonucunun kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını" açıkladı. Yapılan değerlendirmelerde sonucun siyasetçiler için bir mesaj niteliği taşıdığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Binali Yıldırım'ın yenilgiyi kabul eden açıklamalarından da memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Yenilenen İstanbul Büyükşehir seçimini yüzde 9,3’lük farkla Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına ilişkin olarak Alman hükümeti ve Alman siyasetçilerden açıklamalar geldi. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada, “Sonucun şüpheyle karşılanmadan genel olarak kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Berlin’de hükümetin olağan basın toplantısında konuyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Seibert, “Genelde sakin bir şekilde geçen seçime katılımın yüksek olmasını da memnuniyetle” karşıladıklarını sözlerine ekledi. Yaşanan gelişmelerin “Türkiye için iyi bir işaret olduğuna” dikkat çeken Seibert, “Usulüne uygun ve temiz bir seçim süreci devlet kurumlarına olan güven açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

CUMHURBAŞKANINDAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ 

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de İstanbul seçim sonucunu demokratik bir süreç olarak değerlendirdi. Steinmeier, Osterholz-Scharmbeck’te yaptığı açıklamada, bu seçimin sonucunun “Türkiye halkının seçme özgürlüğünü kullandığının bir belgesi” olduğunu söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı, “İstanbul’da sonuç son derece açık” şeklinde konuştu.

‘SEÇMEN ÖZÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASINI İSTEMİYOR’

Almanya’da koalisyon ortağı Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen İmamoğlu’nu tebrik etti. CDU/CSU Meclis grubu Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, yaptığı yazılı açıklamada, bu sonuçla İstanbul’daki seçmenin bir mesaj verdiğine dikkat çekti.

Hardt, seçmenin verdiği mesajın “Artık vesayet altında olmayı ve özgürlüklerinin kısıtlanmasını istemiyorlar. Refahın azalmasına yol açan berbat ekonomi politikasının artık son bulmasını istiyorlar” şeklinde olduğunu ifade etti. Hardt, İmamoğlu’nun “Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ve toplumsal olarak yenilenmesine önemli bir ivme sağlayabileceğini” belirtti.

Hristiyan Demokrat politikacı, bunun Türkiye’nin “yeniden Avrupa Birliği ve NATO’nun değerlerine” yaklaşması açısından önemli olduğunun altını çizdi.

‘YENİLGİYİ KABUL ETMELERİ MEMNUNİYET VERİCİ’

CDU/CSU grubu Türkiye Raportörü Andreas Nick de Binali Yıldırım’ın yenilgiyi kabul etmesini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmamoğlu’nu tebrik etmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Nick, Hardt ile birlikte yaptığı yazılı açıklamada, “AKP’nin yeni Belediye Başkanına görevini serbestçe yapabilecek koşulları sağlaması gerektiğini” ifade etti.

Hristiyan Demokrat Birlik partili Nick, Türkiye’deki “istikrarlı demokrasi ve canlı bir sivil toplumun” Almanya açısından da önemli olduğuna işaret ederek, “Bu nedenle hiçbir şekilde Türkiye’ye sırtımızı dönmeyeceğiz” ifadesini kullandı. (Kaynak: DW)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 20:18
SIRADAKİ HABER