Almanya: İdlib’deki gelişmeler endişe verici

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul, İdlib’deki gerilimin artmasından büyük endişe duyduklarını belirtti.

© DPA
Almanya: İdlib’deki gelişmeler endişe verici

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, İdlib’deki gerilimin artmasından büyük endişe duyduklarını ifade etti.

"İdlib’de rejimin saldırılarını sert bir şekilde kınıyoruz" diyen Breul, burada bir an önce ateşkese uyulmasını talep ettiklerini kaydetti.

Tüm taraflardan bölgedeki gerilimi düşürmesini istediklerini ifade eden Breul, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bağlamda Türkiye ile Rusya arasında yapılan ve yapılacak görüşmelerden memnuniyet duyuyoruz. Önceliğin insani felaketin önlenmesi olması lazım. Burada Esad rejimi ve Rusya özel bir sorumluluk taşıyor.”

“Almanya ve Avrupa Birliği (AB) İdlib’deki gerilimin azalması için ne gibi çabalar gösteriyor?” şeklindeki soru üzerine Breul, Almanya’nın İdlib’deki çatışmalarda yer almadığını ancak insani yardım konusunda faaliyet gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Biz, herhangi temasımızın olmadığı Esad rejimi dışındakilerle görüşmeler yapıyoruz. Burada rejimi destekleyen Rusya ile görüşüyoruz. Elbette Türk tarafıyla da görüşmeler yapıyoruz.”

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti.

İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

SIRADAKİ HABER