Almanya, Kuzey Akım 2'nin tescillenmesi sürecini durdurdu

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanımasına karşı ilk somut yaptırım Almanya'dan geldi. Almanya Başbakanı Scholz, Kuzey Akım 2'nin tescillenmesini durdurduklarını açıkladı.

© REUTERS
Almanya, Kuzey Akım 2'nin tescillenmesi sürecini durdurdu

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyetin bağımsızlığını tanımasının ardından Batı'dan peş peşe yaptırım açıklamaları gelirken, ilk somut adımı Almanya attı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetinin 'Kuzey Akım 2'nin tescillenmesi sürecini durdurduğunu' duyurdu. Scholz, "Durum temelden değişti. Özellikle Kuzey Akım 2 konusunda yeniden değerlendirme yapmamız gerekiyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanıması sonrasında Ukrayna konusunda son yaşanan gelişmeler şöyle:

PUTİN'DEN ESKİ SOVYET CUMHURİYETLERİ AÇIKLAMASI 

Tass ajansının aktardığına göre Putin, dün yaptığı konuşmada 'eski Sovyet Cumhuriyetleri'nin tamamının Rusya'ya ait olduğuna' dair imalar yer aldığı eleştirilerine yanıt verdi. Putin, "Rusya eski Sovyet cumhuriyetlerinin egemenliklerini tanıyor. Ukrayna'daki durum bir istisna" dedi.

RUSYA: MEVCUT SINIRLAR DAHİLİNDE TANIYACAĞIZ
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Donbass bölgesinde bulunan ayrılıkçı Lugansk ile Donetsk halk cumhuriyetlerinin şu an kontrol ettikleri sınırlar dahilinde tanındığını açıkladı.

KREMLİN: GÜÇ GÖNDERME KARARINI GELİŞMELERE GÖRE VERECEĞİZ
Kremlin Dözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın, Lugansk ve Donetsk'e askeri güçlerini gönderip göndermeyeceğine bölgedeki gelişmelere göre karar vereceğini söyledi. Peskov, Batı medyasındaki haberlerin aksine Rus güçlerinin şu an için Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerine girdiklerine dair bir 'bilgisi olmadığını' belirtti; asker gönderme kararını, bölgede durumun nasıl gelişeceğine bağlı olarak alacaklarını kaydetti. Peskov, bu iki bölgede 'Ukrayna ordusunun daimi provokasyonları ile yaşayan nüfusun güvenliğini sağlamak istediklerini' söyledi.

ZELENSKİY: RUSYA İLE İLİŞKİLERİ KESMEM TALEP EDİLDİ
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise bugün düzenlediği basın toplantısında Almanya'dan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının derhal durdurulmasını talep etmenin yanı sıra Rusya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi yönünde dışişleri bakanlığından gelen talebi değerlendirdiğini açıkladı. Zelenskiy, Avrupalı ​​müttefiklerini Moskova'ya yaptırım uygulamak için beklememeye çağırdı. Rusya ile geniş çaplı bir çatışma olasılığını uzak gördüğünü ekleyen Zelenskiy, böyle bir durumda sıkıyönetim uygulamaya hazır olduğunu da söyledi.

RUSYA: KİEV'LE İLİŞKİLERİ KESMEK İSTEMİYORUZ
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ise Moskova'nın Kiev'le diplomatik ilişkileri kesmek istemediğini belirtti.

Ayrıntılar geliyor... 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 13:05
SIRADAKİ HABER