Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde 14 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde 14 yeni koronavirüs vakası tespit edildiği bildirildi.

© REUTERS
Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde 14 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Avrupa ülkelerine yayılmaya devam ediyor.

Son olarak Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti yetkililerinden yapılan açıklamada, eyaletin Heinsberg bölgesinde 14 kişide yapılan testlerin pozitif çıktığı kaydedildi.

Heinsberg bölgesi, eyalette ilk koronavirüs vakalarının tespit edildiği birkaç yerden biri olarak öne çıkıyor.

Bununla birlikte, Heinsberg bölgesindeki toplam koronavirüs vaka sayısı 20'ye çıktı. 

Daha önce yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde tespit edilen vaka sayısı 17 olarak aktarılmıştı.

Eyaletin sağlık yetkilileri, vakaların evlerine gönderildiğini ve hastanede tedavi edilmelerine gerek olmadığını bildirdi.

Diğer yandan Renanya-Palatina eyaleti yetkilileri de eyaletin Kaiserslautern kentinde bir kişide virüs tespit edildiği açıkladı.

Açıklamada, Almanya'da Kovid-19 nedeniyle henüz ölümün yaşanmadığı, Düsseldorf kentinde tedavi gören 47 yaşındaki hastanın durumunun ciddiyetini koruduğu bilgisi paylaşıldı.

Köln Katedralinde kutsal suyun kullanılmama kararı alındı
Yerel basındaki haberlerde, Almanya'nın tarihi Köln Katedrali yöneticilerinin, Hristiyanlığın önemli dini ritüellerinden olan ve bebeklerin kutsanması için de kullanılan kutsal suyu, virüs tehdidi nedeniyle bir süre kullanmama kararı aldığı kaydedildi.

Virüs korkusu yaşayanların, marketlerden daha çok alışveriş yaptığı için bazı süpermarketlerdeki rafların ise boşaldığı aktarıldı.

Kriz masası oluşturulmuştu
Köln'de dün 47 yaşındaki bir askerin enfekte olduğunun anlaşılması üzerine, Köln-Wahn Askeri Havalimanı geçici olarak kapatılmıştı. Askerin Koblenz'deki askeri hastanede tedavi altına alınmasının ardından, havalimanı tekrar açıldı.

Ülkede yeni tip koronavirüs salgınını yönetmek için 'kriz masası' oluşturulmuştu. Yetkililer  herhangi bir olumsuz durumda hastanelerdeki acil bölümlerinin ve izole edilmiş yatak sayısının yeterli olduğunu açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER