‘Almanya, Suriye’de ABD’ye destek verecek’

Suriye’nin kuzeyinde, ABD tarafından oluşturulması planlanan güvenli bölgeye Alman hava kuvvetlerinin destek vereceği iddia edildi.

© DPA
‘Almanya, Suriye’de ABD’ye destek verecek’

Der Spiegel dergisi, ABD'nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı güvenli bölgeye Almanya’nın askeri destek için yeşil ışık yaktığını öne sürdü.

Haberde, Washington ve Berlin arasında yürütülen “gizli görüşmeler” sonucunda Alman hükümetinin "güvenli bölgenin korunması için askeri katkıya hazır olduğunun sinyalini verdiği” iddia edildi.

Haberde, bunun için Alman hükümetinin Washington'a Ürdün’de konuşlandırılmış askerlerin görev süresinin uzatılması önerisini sunduğuna işaret edildi.

Almanya, DAİŞ ile mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyona Tornado keşif uçakları ve havada yakıt ikmali yapabilen uçak ile destek veriyor.

Habere göre, eğer Almanya Parlamentosu bölgede görev yapan Alman askerlerinin görev süresinin uzatılmasına onay verirse, ABD'nin Suriye’nin kuzeyinde kurmayı planladığı güvenli bölgede Alman hava kuvvetlerinin de destek sağlaması mümkün olabilecek.

POMPEO BERLİN'E GİDİYOR

Savunma Bakanlığı sözcüsü, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, “DAİŞ terörüne karşı oluşturulan koalisyon durum hakkında ve diğer gelişmeler hakkında sürekli temas halinde” ifadelerini kullandı.

Bu konunun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bugün başlayacak Berlin ziyaretinde ele alınması bekleniyor.

Pompeo'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda Türkiye ve ABD arasında görüşmeler yürütülüyor.

Türkiye, güvenli bölgede Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) bulunmaması gerektiğini savunuyor. 

(Kaynak: DW,dpa/JD,SSB
© Deutsche Welle Türkçe

SIRADAKİ HABER