Almanya: Türkiye'ye karşı tedbirleri ele alacağız

Avrupa Birliği'nin perşembe ve cuma günü düzenleyeceği liderler zirvesi öncesinde, birlik üyesi ülkelerin dışişleri bakanları bugün bir araya geliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugünkü toplantıda 'Türkiye'ye karşı tedbirleri görüşeceklerini' söyledi.

© REUTERS POOL
Almanya: Türkiye'ye karşı tedbirleri ele alacağız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının bugün düzenleyeceği toplantıda, 'Doğu Akdeniz'deki gerilimin azalmaması nedeniyle' Türkiye'ye karşı tedbirleri görüşeceklerini açıkladı. Maas, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, son dönemde taraflar arasında 'çok fazla provokasyon yaşandığını' söyledi.

"Almanya geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği'yle Türkiye arasında diyaloğu kolaylaştırmak için çok çalıştı" diyen Maas, "Ancak çok fazla provokasyon yaşandı ve Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki gerilimler herhangi bir doğrudan görüşmeyi engelledi. Bu nedenle, buradan ne sonuçlar çıkarmak durumunda olduğumuz hakkında konuşacağız" ifadelerini kullandı. Maas, bu toplantıda yapılan görüşmelerin 10-11 Aralık'taki AB liderler zirvesi için de bir bakış açısı oluşturacağını söyledi.

Avrupa Birliği'nin bu hafta perşembe ve cuma günü düzenlenecek liderler zirvesinde, Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye dayatılması önerilen olası yaptırımların ele alınması planlanıyor. Almanya'nın, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Fransa tarafından masaya konulan yaptırımların doğrudan uygulanmasına karşı çıktığı biliniyor. 

SIRADAKİ HABER