Almanya: Uluslararası güçler çekilirse Irak teröre verimli bir zemine dönüşür

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, uluslararası koalisyonun çekilmesi halinde, Irak'ın terör için verimli bir zemin haline geleceğini söyledi. Ürdün Dışişleri Bakanı ile düzenledikleri basın toplantısında konuşan Maas, İran için ise 'başka ülkelerin içişlerine karışmamalı' ifadesini kullandı.

© REUTERS
Almanya: Uluslararası güçler çekilirse Irak teröre verimli bir zemine dönüşür

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile başkent Amman'da bir araya geldi. Bakanlar görüşmede, Filistin, Suriye, Libya'daki gelişmeler ve ABD-İran gerilimini ele aldı.

Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında Alman Bakan Maas, "Uluslararası güçler çekilirse Irak teröre verimli bir zemine dönüşür, saldırılar bölgeye ve Avrupa'ya uzanır" dedi.

'İran başka ülkelerin içişlerine karışmamalı'
Washington ile Tahran arasındaki krize ilişkin Maas, krizin kontrol altına alındığını, İran'ın başka ülkelerin iç işlerine karışmaması gerektiğini vurguladı.

Heiko Maas İran'daki rejim karşıtı gösteriler konusunda ise, İranlıların şiddetten uzak bir şekilde görüşlerini ifade etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Libya konferansı 19 Ocak'ta Berlin'de
Maas, Berlin'de düzenlenecek Libya konulu konferansı hatırlatarak, "Libya'daki taraflar arasında ateşkese ulaşılması konusunda söz konusu konferansın önemli rol oynayacağını" belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ise Libya'daki kaosun terör için çekici bir unsur olacağını savundu.

Almanya'nın 19 Ocak'ta başkent Berlin'de Libya konusunun ele alınacağı konferansa ev sahipliği yapması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 17:51
SIRADAKİ HABER