Almanya yeni makinistler arıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’de tüm sorunları çözecek anahtarın terörist gruplarla “ılımlı muhaliflerin” ayrılması olduğunu ifade etti.

© REUTERS
Almanya yeni makinistler arıyor

56’ncı Münih Güvenlik Konferansı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sergey Lavrov, İdlib’deki sorunun çözümüne dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile Türkiye’nin vardığı mutabakata değinen Lavrov, “2018'de Rusya ve Türkiye liderleri tarafından onaylanan anlaşmada yer alan temel mutabakat, hükümetle diyalog kurmaya hazır muhaliflerin BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınmış grupların üyelerinden ayrılmasını öngörüyor. Bu ayırma işlemi, tüm sorunların anahtarı konumunda” diye konuştu.

Lavrov, sözlerine şöyle devam etti:

"İdlib'de ilerleme kaydedilememesi, ayırma konusunda henüz sonuç alınmamışken, Suriye ordusu mevzilerine, altyapı tesislerine ve Rus askeri üssüne saldıran ve saldırmaya devam edenlerin tamamının tahliye edilmesi için İdlib gerilimi azaltma bölgesi içinde silahsızlandırılmış bir bölge kurulmasına yönelik mutabakat yapılmasını beraberinde getirdi.”

Öte yandan Lavrov, Türkiye'nin bölgede gözlem noktaları kurmasına rağmen bunun zor bir şekilde uygulandığını dile getirdi.

Gözlem noktalarının arkasında kalan noktalardan silahlı grupların Suriye ordusu mevzilerine ve Rus askeri üssüne yönelik saldırılarına devam ettiğini kaydeden Lavrov, saldırıların Rusya'nın desteğiyle Suriye ordusu tarafından bastırıldığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 15:35
SIRADAKİ HABER