Almanya’da coronavirüs alarmı: 3 vaka daha tespit edildi

Almanya'nın Bavyera eyaletinde 1 kişinin ölümcül yeni tip coronavirüse yakalandığının bildirilmesinin ardından eyalette 3 yeni vakanın daha tespit edildiği bildirildi.

© TWITTER
Almanya’da coronavirüs alarmı: 3 vaka daha tespit edildi

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Starnberg kentinde geçtiğimiz saatlerde 1 kişinin Çinli bir kadından ölümcül yeni tip coronavirüs kaptığı bildirildi.

Alman makamları, hastanın karantina ve tıbbi gözetim altına alındığını bildirdi.

Bavyera Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 3 kişiye daha virüs bulaştığı ve ilk hasta ile birlikte karantina altına alındığı belirtildi.

VİRÜS NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Yeni tip coronavirüs ilk olarak 12 Aralık'ta Çin'in Hubey eyaletinin Wuhan kentinde tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitli önlemler alarak Wuhan'a girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlarda izin verileceğini açıklamıştı.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan'da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal ülkelerinde virüsü taşıyan vakaların olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip coronavirüs çoğunlukla Çin'den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, ABD, Avustralya’ya da sıçramıştı.

Virüs, resmi rakamlara göre, Çin genelinde 106 kişinin ölümüne yol açarken, 2019-nCoV salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976'sının durumu ağır olmak üzere 4 bin 515'i buldu.

SIRADAKİ HABER