Almanya’da ‘gölge ordu’ iddiası

Silahlı kuvvetler içinde bir 'gölge ordu' bulunduğu iddialarını çok ciddiye aldığını ve araştırıldığını belirten Almanya Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı Christof Gramm, Alman ordusunda halen aşırı sağcı olduğu düşünülen 550 civarında askerle ilgili soruşturma yürütüldüğünü söyledi.

© DPA
Almanya’da ‘gölge ordu’ iddiası

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı (MAD) Başkanı Christof Gramm, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, 2019'da 8'i aşırı sağcı olmak üzere toplam 14 aşırılık yanlısı askerin tespit edildiğini, bu kişiler hakkındaki ihraç kararlarının işleme konulduğunu ya da kısa süre içinde konulacağını kaydetti.

BİR YILDA 350 ASKERE SORUŞTURMA

Alman ordusunda halen aşırı sağcı olduğu düşünülen 550 civarında askerle ilgili soruşturma yürütüldüğünü belirten Gramm, sadece 2019'da 350 asker hakkında bu konuda soruşturma başlatıldığını vurguladı. 

Gramm, Alman ordusunun özel kuvvetler birimi KSK'de aşırı sağcı olduğundan şüphelenilen askerlerin oranının yüksekliğine işaret ederek buradaki yaklaşık 20 asker hakkında soruşturmanın sürdüğünü belirtti. 

"GÖLGE ORDU' İDDİALARINI ARAŞTIRIYORUZ"

Almanya'nın, silahlı kuvvetler içinde bir 'gölge ordu' bulunduğu iddialarını çok ciddiye aldığının ve araştırdığının altını çizen Gramm, şunları kaydetti:

"Bu araştırmalarda aşırılık yanlılarını ve anayasaya bağlılığı eksik olan kişileri tespit ettik. Bunlar kısmen birbirini tanıyorlardı. Devletimizi ortadan kaldırmak isteyen kararlı hatta şiddet kullanmaya hazır bir grubu ise henüz belirleyemedik. Adli kovuşturma makamları şu an bununla ilgilense de biz de yakından takip etmeye devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 15:14
SIRADAKİ HABER