Almanya’dan Suudi Arabistan kararı

Almanya gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan'a durdurduğu silah satışına yeniden başlama kararı aldı.

© AFP
Almanya’dan Suudi Arabistan kararı

Alman basınında çıkan haberlere göre, Alman Milli Güvenlik Konseyi, Körfez ülkelerine yapılacak askeri teçhizat ve teknoloji ihracatını onayladı. Almanya merkezli üretilen donanım ve yazılımlar Fransız Kamag şirketine tedarik edilerek Suudi Arabistan'a ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gönderilecek.

Fransa ve Almanya'nın ürettiği Kobra radar sistemlerine ait bazı donanım ve yazılım güncellemelerinin de BAE’ye ihraç edilmesi konsey tarafından onaylandı.

Almanya hükümeti, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürülmesi sonrası, Suudi Arabistan'a silah satışını eylül ayına kadar durdurma kararı almıştı.

Fransa ve İngiltere ise Almanya'nın silah ihracatını durdurma kararını ortak savunma politikalarına zarar verdiği gerekçesiyle eleştirmişti.

Almanya Suudi Arabistan ve BAE’ye ihracat izniyle diğer ülkelerle ortak üretilen teçhizatların satışı noktasında istisna yapmış oldu.

Uluslararası hak örgütleri Yemen savaşında kullanılan silahların ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından satıldığı konusunu gündeme taşıyor.

SIRADAKİ HABER