Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Schultz'dan göç mesajı: Birlikte çalışmamız gerekiyor

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schultz, Türkiye ile ilgili 'Hangi hükümet göreve gelirse gelsin, yakın ilişkilerimiz sürecek' dedi.

© AA
Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Schultz'dan göç mesajı: Birlikte çalışmamız gerekiyor

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schultz, Avrupa Birliği’nin ek 3 milyar Euro’luk göçmen yardımıyla ilgili “Türkiye’nin bu sorunların üstesinden gelmesine destek olarak yeni bir meblağın taahhüt edilmesinden memnunuz" ifadelerini kullandı.

 Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schultz, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileriyle ilgili, Türkiye’nin AB’ye aday bir ülke olduğunu ve aynı zamanda Gümrük Birliği üyesi olduğunu belirtti. Alman Büyükelçi Schultz, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç konusunda daha derin iş birliğinin sağlanmasını hedeflediklerini belirtti.

ALMAN BÜYÜKELÇİDEN GÖÇ MESAJI: BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR
Türkiye’nin çok sayıda Suriyeli’ye ev sahipliği yapması nedeniyle teşekkür eden Schultz, Avrupa Birliği’nin ek 3 milyar Euro’luk göçmen yardımıyla ilgili de “Türkiye’nin bu sorunların üstesinden gelmesine destek olarak yeni bir meblağın taahhüt edilmesinden memnunuz. Bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için birlikte çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘MERKEL VE ERDOĞAN DÜZENLİ GÖRÜŞÜYORLAR’

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Schultz, Türkiye’deki orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve yaşamını yitirenler için başsağlığı diledi. Schultz, Almanya’da da son 30 yılda görülen en şiddetli sel nedeniyle yakın zamanda 180’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Alman Büyükelçi, Merkel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın telefonla, video konferansla düzenli görüş alışverişi içinde olduklarını belirtti.

‘KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI: BERABER ÇÖZEBİLİRİZ
Kuzey Kıbrıs’taki ‘kapalı Maraş’ bölgesinin yüzde 3.5’inin daha açılması kararıyla ilgili ise “Maraş’la ilgili son gelişmeler, Avrupa liderlerini ve Avrupa ülkelerini oldukça endişelendirdi. Bu çok zor ihtilafa, olası bir çözüm için parametreleri belirleyen ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde Türkiye ile birlikte iyi bir çözüm bulabileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

‘HANGİ HÜKÜMET GÖREVE GELİRSE GELSİN TÜRKİYE İLE YAKIN İLİŞKİLERİMİZ SÜRECEK’

Schultz, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aday olmayacağını açıkladığı 26 Eylül’de yapılacak seçimlerle ilgili ise “Hangi hükümet göreve gelirse gelsin, yakın ilişkilerimiz sürecektir” dedi.

SIRADAKİ HABER