Arap medyası: Türkiye Amerika’nın kırmızı çizgilerini aşamaz

Arap basınında bu hafta Türkiye ve ABD arasında Suriye’de

© AA
Arap medyası: Türkiye Amerika’nın kırmızı çizgilerini aşamaz

Arap basınında bu hafta Türkiye ve ABD arasında Suriye’de güvenli bölge kurulmasına ilişkin anlaşmazlık nedeniyle yaşanan gerilim gündemdeydi.

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’de ABD’nin kırmızı çizgilerini aşamayacağını” belirten Kuds El Arabi Gazetesi’nden Vail İsam, Türkiye’nin elinde Suriye’nin kuzeyine yönelik bir saldırı planının olmadığını yazdı.

El Arabi El Cedid gazetesinden Hurşit Dalay ise Türkiye’nin Kuzey Suriye’de Kürt gruplara karşı tehditlerinin dozajının yükselttiğini ancak “Türkiye’nin ABD’nin onayı olmadan bölgede operasyon yapamayacağını” iddia etti.

TÜRKİYE’NİN SURİYE ÇIKMAZI

“ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffry’in, Türkiye ile güvenli bölge konusunda anlaşamadıklarını, ABD’nin Türk tehdidine karşı Suriye’nin Kuzeyi’ndeki Kürtleri koruyacağını açıklaması, Türkiye’nin Suriye’de nasıl bir çıkmazın içinde olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu durum, defalarca tekrarladığımız Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyon yönündeki tehditlerinin bir ses bombasından ibaret olduğu şeklindeki söylemlerimizi de haklı çıkarıyor.

Jefrry’nin açıklamalarında, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de ABD’nin kırmızı çizgilerini aşamayacağına dair bir güven vardı. Ayrıca, Türkiye Milli Savunma Bakanı’nın elinde Suriye’nin kuzeyine yönelik bir saldırı planı olmadığını belirtti.

Türkiye, Suriye’ye müdahalede bulunmak için tek başına karar alacak durumda değil. Müdahalelerle ilgili her defasında gereken izni alabilmek için ya ABD’ye ya da Rusya’ya dayandı. Bu da Türkiye’yi bu iki ülkeye bağımlı kıldı. Ancak diğer tarafta yer alan ve Türkiye’ye komşu olan İran, Ortadoğu’daki müttefiklerini koruyabilmek için gereken nüfuza sahip bir ülke konumunda. Hem de kimseden izin almadan.” (Vail İsam / Kuds El Arabi Gazetesi)

 TEHDİTLERİN DOZU YÜKSELİYOR

“Türkiye’den Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyonla ilgili tehdit duymadığımız gün olmuyor. Hem de makam olarak en üst mertebeden. Belki de bu operasyonun olacağına yönelik beklentilerin nedeni, Türkiye’nin sınırda alarm durumunda olması ve bölgeye daha fazla askeri yığınak yapması, ordunun üst düzey yetkililerinin sınır bölgelerini sık sık ziyaret etmesi. Türkiye’nin Washington’un bu operasyona muhalefetine karşı meydan okuyan ve ABD’ye rağmen böylesine bir operasyona başlayacağı yönündeki tehditleri.

Dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süre önce bir konuşmasında bunları yerin altına gömeceklerini (Kürt savaşçıları kastederek) söyleyerek tehditlerinin dozunu yükseltmişti. Sanki bu konuşmayla, daha önce Türkiye’nin böyle bir operasyona başlaması durumunda ekonomisini yerle bir etmekle tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump’a bire cevap niteliğindeydi.

Türkiye’nin tehditlerinin dozunun arttırmasıyla, bu tehditlerin gerçeklik payının ne kadar olduğuyla ilgili bazı soru işaretleri olmaya başladı. Bu soru işaretlerinden biri, Türkiye’nin ABD’nin onayı olmadan böylesine bir operasyona bağlayıp başlayamayacağı yönünde. Bir diğer soru da, Türkiye’nin böyle bir operasyona başlaması durumunda Ankara ve Washington arasında bir çatışmanın olup olmayacağı.” (Hurşit Dalay / El Arabi El Cedid gazetesi)

SIRADAKİ HABER