Ardern: Nefret virüsünün tedavisini bulan ülke olabiliriz

Yeni Zelanda'da İslam karşıtı cami saldırılarında hayatını kaybeden 50 kişi için büyük bir anma töreni düzenlendi. 20 bin kişinin katıldığı törende konuşan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Nefret virüsünün tedavisini bulan ülke olabiliriz" dedi.

© REUTERS
Ardern: Nefret virüsünün tedavisini bulan ülke olabiliriz

Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen saldırıların 14’üncü gününde, yaşamını yitiren 50 kişiyi onurlandırmak için 20 binden fazla kişinin katıldığı bir ulusal anma töreni düzenlendi. Törene geleneksel Maori giysisiyle katılan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ırkçılık ve nefrete karşı duygusal bir konuşma yaptı. “Şimdi önümüzdeki meydan okuma, içimizdekinin en iyisini günlük bir gerçeklik haline getirmek. Çünkü biz nefret, korku ve öteki virüsüne karşı bağışıklık kazanmış değiliz. Hiç böyle bir bağışıklığımız olmadı. Fakat virüsün tedavisini bulan ülke olabiliriz” diyen Ardern uzun süre ayakta alkışlandı.
 
Ardern, “Son iki haftada bu terör saldırısından etkilenenlerin hikayelerini duyduk. Bunlar, cesaret hikayeleriydi. Burada doğan, burada büyüyen veya Yeni Zelanda’yı yuvaları haline getiren kişilerin hikayeleriydi. Sığınan, kendileri veya aileleri için daha iyi birer hayat arayan kişilerin… Bu hikayeler artık bizim kolektif hikayemizin bir parçası. Sonsuza dek bizimle olacaklar. Onlar biziz” ifadelerini kullandı. Ardern sözlerine, “Fakat bu hafıza bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Olmak istediğimiz yer olma sorumluluğu. Çoğulcu, kucaklayıcı, iyi ve şefkatli bir yer” diye devam etti.

‘BİRLİKTE GÜZEL BİR BAHÇEYİZ’

Törende, kendisi saldırıdan yaralı kurtulan, eşi Hüsna ise öldürülen Farid Ahmed de tekerlekli sandalyesi ile bir konuşma yaptı. Saldırganı affettiğini söyleyen Ahmed, “Kalplerimizin volkan gibi patlamaya hazır olmasını değil, sevgi ve merhamet ile dolmasını istiyorum. Çünkü kalbim daha fazla insanın ölmesini istemiyor” dedi. Ahmed, “Ben bir kültürden, siz başka bir kültürden geliyor olabilirsiniz. Benim bir inancım, sizin bir inancınız olabilir. Fakat biz birarada güzel bir bahçeyiz” diye konuştu.

YUSUF İSLAM KONSER VERDİ

40 kişinin katledildiği El Nur Camisi’nin yakınındaki Hagley Park’ta düzenlenen törende, Cat Stevens adıyla ünlenen ve 1977’de Müslüman olan İngiliz şarkıcı Yusuf İslam da bir konser verdi. Yusuf İslam katılımcılara, “Sadece iyi insanlar oturup izlediğinde kötülük yükselir. Bu ülkede bunun tam tersine şahit olduk” diye seslendi. Törende, saldırılarda yaşamını yitiren 50 kişinin isimleri sesli olarak okundu. 

SIRADAKİ HABER