Atina'da kadın cinayeti: Zanlı ifadesini değiştirdi; avukatı "Savunamam" diyerek istifa etti

Zanlı 'kasten cinayet işleme' suçlamasıyla tutuklu yargılanmak üzere cezaevine sevk edildi

© GETTY IMAGES
Atina'da kadın cinayeti: Zanlı ifadesini değiştirdi; avukatı "Savunamam" diyerek istifa etti

Cinayet suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 22 yaşındaki Pakistanlı sığınmacı polise verdiği ilk ifadesinde; 17 yaşında olan ve adı 'Nikoletta' olarak açıklanan genç kızın 'sevgilisi olduğunu ve kendisinden ayrılmak istediği için öldürdüğünü' ileri sürdü. Zanlı, daha sonra sorgu yargıcına verdiği ikinci ifadede ise; genç kızı 'Muhammed Peygamber'e hakaret ettiği için' öldürdüğünü söyledi. 

BBC'de yer alan habere göre; geçen hafta başında Atina’nın batısındaki semtlerinden Peristeri’deki evindeki yatağında cansız bedeni bulunan ve boğularak öldürüldüğü belirlenen genç kızın katil zanlısının, Kuzey Makedonya'ya kaçtıktan sonra yakalanıp Yunanistan'a iade edildiği açıklandı.

Polis, Pakistanlı sığınmacının dört ayrı kimlikle yakalandığını; daha önce de uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle yakalanıp sonra serbest bırakıldığını söylüyor.

Avukatı 'savunamam' diyerek istifa etti
'Münasif' veya 'Manasif' adlarını kullanan zanlı, yakalandıktan sonra polise verdiği ilk ifadede; Nikoletta ile üç aydır sevgili olduklarını; genç kızın, kendisinden ayrılmak istemesi üzerine aralarında çıkan boğuşmada 'istemeden' ölümüne yol açtığını iddia etti.

Zanlı, genç kızın bayıldığını sandığını ileri sürdü. Bunun üzerine özel eşyaları ile kadının telefonunu da alarak Selanik'e oradan da Makedonya'ya geçtiğini söyledi.

Zanlı, Nikoletta'nın cep telefonunu kullanmak isteyince, Makedonya polisi tarafından yakalanarak Yunan polisine teslim edildi.

Zanlı, sorgu yargıcı karşısında ise ifadesini değiştirdi. Bu kez, Nikoletta'nın kendisine Hristiyan olması için baskı yaptığını ve Muhammed Peygamber'e hakaret edince aralarında boğuşma yaşandığını iddia etti. Kamunun görevlendirdiği avukatı ise zanlının 'ifadesini değiştirdiği için kendisini savunamayacağı' gerekçesiyle görevi bıraktığını açıkladı.

Zanlı, 'kasten cinayet işleme' suçlamasıyla tutuklu yargılanmak üzere cezaevine sevk edildi.

Geçtiğimiz hafta kadın örgütleri ve feminist gruplar artan kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla Atina'nın merkezindeki Klaftmonos Meydanı'nda toplandı.

Ekatimerini haber sitesindeki habere göre; 2022 yılının başından geçen haftaya kadar öldürülen kadın sayısı 15'e ulaştı.

SIRADAKİ HABER