Avrupa Birliği Türkiye raporunu açıkladı

Avrupa Birliği, Türkiye'nin de olduğu 7 ülke hakkında Genişleme Raporu yayınladı.

© AFP
Avrupa Birliği Türkiye raporunu açıkladı

Avrupa Birliği, Türkiye'nin de olduğu 7 ülke hakkında Genişleme Raporu yayınladı. Raporda Türkiye'nin ekonomi, insan hakları gibi pek çok alanda gerilediği belirtilirken Türkiye ile yeni bir müzakere süreci yaşanmasının zor olduğu da belirtildi.

Avrupa Birliği, Türkiye dahil 7 ülke ile ilgiliGenişleme Raporu’nu açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakere sürecinin durma noktasına geldiğini ve hiçbir faslın açılmayacağını söyledi.
 
Hahn, Avrupa Parlamentosu Dış İşleri Komitesi’nde Türkiye’yi de yakından ilgilendiren ve 7 ülkeyi kapsayan genişleme paketini sundu. Raporda önceki senelerde olduğu gibi Türkiye’de insan hakları ve demokrasi konularında ciddi bir gerileme olduğu belirtilirken ilk defa ekonomi ve serbest piyasa konusunda endişeler öne çıkarıldı.

TÜRKİYE GERİYE GİDİYOR

Türkiye’de insan hakları ihlallerinin derinleştiğini ve ekonomi dahil birçok alanda ‘geriye gidildiğini’ söyleyen Hahn, ‘Türkiye AB’den uzaklaşmaya devam ediyor” dedi.

Ankara ile yapılan mülteci anlaşmasından memnun olduklarını belirten Hahn, “Ortak çıkarlarımız doğrultusunda işbirliğimiz devam ediyor” diye konuştu.

‘İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SESSİZ KALAMAYIZ’

Sunumun hemen ardından Türkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kata Piri ve Portekizli vekil Ana Gomes’in de aralarında bulunduğu toplam 3 Parlamenter, “Türkiye’deki hapishanelerde hücrede tutulan kadın hakimlere ve Ankara’da kötü muameleye maruz kalan diplomatlar konusunda susmamalıyız” diyerek Avrupa’nın insan hakları değerlerinin bunu gerektirdiğini söyledi. (Kaynak: Euronews)

SIRADAKİ HABER