Avrupa Komisyonu Başkanı, Ukrayna parlamentosuna konuştu: Üyelik erişilebilir ancak yolsuzlukla mücadele reformlarında ilerleme gerek

AB liderleri, geçen hafta Brüksel’deki zirvede Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesi üzerinde anlaştı

© REUTERS
Avrupa Komisyonu Başkanı, Ukrayna parlamentosuna konuştu: Üyelik erişilebilir ancak yolsuzlukla mücadele reformlarında ilerleme gerek

Ukrayna parlamentosuna hitap eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Avrupa Birliği üyeliğinin “erişilebilir” olduğunu söyleyerek, yolsuzlukla mücadele reformları konusunda ilerlemeleri önerisinde bulundu. 

AFP’nin aktardığı habere göre, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyelik talebine ilişkin konuştu.

Ukrayna parlamentosuna hitap eden Von der Leyen, AB üyeliğinin “erişilebilir” olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Ukraynalı vekillere yolsuzluk karşıtı reformlarda ilerlemeleri yönünde çağrıda bulundu ve şöyle ekledi:

“Etkileyici bir yolsuzlukla mücadele aygıtı yarattınız ancak şimdi bu kurumların yetkisi olmalı ve üst düzey pozisyonlarda doğru insanlar yer almalı” dedi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, geçen hafta Brüksel’deki zirvede Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesi üzerinde anlaştı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de "Ukrayna-AB ilişkilerinde yegane ve tarihi bir an. Ukrayna'nın geleceği AB'de" diye yazdı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 13:27
SIRADAKİ HABER