Avrupa'nın en ucuz ve en pahalı ülkeleri

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat'ın yayınladığı son verilere göre Avrupa Birliği’nin (AB) en ucuz ülkesi Bulgaristan, en pahalı ülkesi Danimarka.

© AFP
Avrupa'nın en ucuz ve en pahalı ülkeleri

Yiyecek-içecek sektöründen eğitim, sağlık ve emlak sektörüne kadar 2017 yılının tüketim ürünleri ve hizmetlerinin fiyat seviyelerini içeren veriler Bulgaristan'ın AB fiyat ortalamasının yüzde 65 altında olduğunu gösteriyor.

AB’nin en pahalı ülkesi Danimarka'da fiyatlar AB ortalamasının yüzde 41 üzerinde.

Danimarka, restoran, otel, gıda, eğlence ve kültür ürünleri ile servislerini en yüksek fiyata sunan Avrupa ülkesi.

Hayat pahalılığında Lüksemburg ikinci sırada iken, alkol ve tütün ürünlerinin en pahalı olduğu ülke İrlanda.

Emlak, su, elektrik ve gaz sektörlerinde cepleri en çok Lüksemburg yakıyor, ayakkabı ve giyim ürünleri ise en yüksek fiyata İsviçre'de satılıyor.

Asgari ücretin bin 750 euronun üzerinde olduğu Lüksemburg, AB’nin maaş ortalaması en yüksek ülkesi.

Bulgaristan ve Romanya asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler olarak kendilerini yine listenin en altında buluyor.

Ancak veriler, asgari ücrete bağlı biçimde Lüksemburg'da insanların hayat pahalılığına rağmen hayatlarını daha rahat idam ettirebildiklerini ve refah düzeylerinin daha yüksek olduğunu göz önüne seriyor.

Avrupa'nın en ucuz iki ülkesi Bulgaristan ve Romanya'nın Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün düzenlediği yolsuzluk algısı anketinde AB ülkeleri arasında "yolsuzluğa en fazla bulaşmış" iki ülke olarak öne çıkarken (Bulgaristan birinci, Romanya ikinci), Danimarka'nın AB'nin en temiz ülkesi olarak algılanıyor olması ise dikkat çekti. (Kaynak: Euronews)

SIRADAKİ HABER