Avrupalı demokratlardan İmamoğlu'na tebrik: İstanbul otoriterlik ve popülizmi reddetti

Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu'nun açık farkla kazandığı seçim zaferine Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalist ve Demokratlar İttifakı ile Liberal Grup'tan tebrik geldi. Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, "Bu seçimler, otoriterlik ve popülizmin İstanbullular tarafından önemli bir reddidir" dedi.

© REUTERS
Avrupalı demokratlardan İmamoğlu'na tebrik: İstanbul otoriterlik ve popülizmi reddetti

Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yenilenen seçimi bu kez açık ara farkla kazanması Avrupa’daki siyaset çevrelerinde de yankı buldu. Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı, İmamoğlu’nu ‘kalpten’ teşekkür etti.
 
İttifakınTwitter hesabından, parti lideri Iratxe Garper ve parlamentonun Türkiye raportörü Kati Piri’nin ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun devasa seçim zaferi için kalpten tebriklerini sundukları’ belirtildi. Mesajda, “Bu, Türkiye’de demokrasi için devasa bir kazanç” ifadeleri kullanıldı.

‘İSTANBULLULAR DEMOKRASİYİ İKİ KEZ SAVUNDU’

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının otoriterlik ve popülizmin önemli bir reddi olduğu görüşünü paylaştı. Verhofstadt  şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de demokrasi için yeni bir gün aydınlanıyor. Avrupa Parlamentosu her zaman demokratik güçlerin yanında olmuştur; bu seçimler, otoriterlik ve popülizmin İstanbullular tarafından önemli bir reddidir. Erdoğan’a karşı iki kez ayağa kalktılar, demokrasiyi iki kez savundular.” 


Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 13:02
SIRADAKİ HABER