Avustralya'da asker 'siyasi kadraj'dan canlı yayında çıktı

Avustralya'da askeri bir devir-teslim töreni sırasında savunma bakanına siyasi sorular gelmeye başlayınca, genelkurmay başkanı devreye girdi. Savunma bakanının arkasındaki askerler, sivil meselelerde taraf gibi görünmemek için canlı yayına rağmen bakanın arkasından çekildi.

© Twitter
Avustralya'da asker 'siyasi kadraj'dan canlı yayında çıktı

Avustralya, askerin siyasete karışmamak için bir basın toplantısında canlı yayına rağmen kadrajdan çıkmasını konuşuyor. Emekliye ayrılacak olan Hava Kuvvetleri Komutanı Leo Davies’in devir teslim töreninde Savunma Bakanı Christophen Pyne’a siyasi sorular gelmeye başlayınca, Genelkurmay Başkanı Angus Campbell duruma müdahale edip bakanın arkasındaki subayları kadrajdan çıkardı.
 
Devir teslim töreni, bakan Christophen Pyne’ın emekliye ayrılacak olan Hava Kuvvetleri Komutanı ile yerine atanacak komutana teşekkür konuşması ile başladı. Ancak törende gazeteciler bir anda, siyasi sorular sormaya başladı. Bakan Pyne’ın soruları yanıtlamaya başlarken, General Campbell gelip bakanın omzuna dokundu ve mikrofonlardan duyulacak şekilde, sözünü kestiği için Pyne’dan özür dileyip “Sayın bakanım bu tarz siyasi konuşmalar yaparken arkanızdaki subaylarımın kadrajdan çıkması için izninizi istiyorum” dedi. Pyne da “Elbette, lütfen” diye yanıtladı. Ardından askerler bakanın arkasından arkasından ayrıldı.


Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 10:33
SIRADAKİ HABER