Avustralya'da çocuklara yönelik kurumsal cinsel istismarın mağdurlarından 'ulusal özür'

Başbakan Scott Morrison, Avustralya'da çocuklara yönelik sistematik kurumsal cinsel istismarın binlerce mağdurundan devlet bu 'karanlık şer suçlarını' önlemekte onlarca yıl başarısız olduğu için ulusal özür diledi. Parlamentoda açıklamayı yaparken sesi titreyen Morrison, gözyaşlarını zor tuttu.

© REUTERS / AAP/Mick Tsikas
Avustralya'da çocuklara yönelik kurumsal cinsel istismarın mağdurlarından 'ulusal özür'

Avustralya'da resmi kayıtlara göre çocukken cinsel istimara maruz kalan 15 bin kişi için ulusal özür açıklaması yapıldı. Başbakan Scott Morrison tarafından parlamentoda dile getirilen özür, çocuk cinsel istismarı üzerine 8 binden fazla davayı içeren 5 yıllık bir soruşturmanın ardından geldi.

Devletin on yıllar boyunca işlenen bu 'karanlık şer suçlarını' önlemekte 'tümden başarısız olduğunu' ifade eden Başbakan "Bunu Avustralyalılar Avustralyalılara yaptı, içimizdeki düşmanlar yaptı" diye konuştu.

Devletin adaleti sağlamaktaki başarısızlığıyla yüzleştiklerini vurgulayan Morrison, "Özür diliyoruz. Korumakta başarısız olduğumuz çocuklardan ve güvenine ihanet edilen ailelerden özür dilerim" dedi.


Soruşturmaya konu olan istismar vakalarının büyük çoğunluğu, çocukların güvenliğini sağlamakla sorumlu dini ve devlet kurumlarında gerçekleşti. Bunlar okullardan kiliselere, yetimhanelerden spor kulüplerine ve diğer kurumlara dek uzanıyor.

Avustralya'da en son 2008'de, asimile etme politikaları altında küçük çocukları zorla alınan Avustralyalı yerlilerden 'ulusal özür' dilenmişti.

'Ulusal özür' açıklamasına koşut, her bir istismar mağduruna yıllık 150 bin Avustralya dolarına kadar (yaklaşık 600 bin TL) tazminat ödeme planı oluşturuldu.

Ancak iktidardaki muhafazakar hükümet, geniş çaplı ulusal çocuk cinsel istismarı soruşturmasının tavsiye kararlarını yürürlüğe sokmak için henüz bir karara varmadı.

Söz konusu tavsiye kararları arasında en çok tartışma yaratan, Katolik rahiplerden günah çıkarma uygulaması sırasında öğrendikleri çocuk tacizlerini bildirmelerinin istenmesi oldu.

Ülkedeki en üst düzey Katolik makam olan Avustralya Katolik Piskoposlar Konferansı, buna uymayacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 12:35
SIRADAKİ HABER