BAE Şam'daki elçiliğini yeniden açıyor

Arap dünyası, iç savaşın sona yaklaştığı Suriye'de Beşar Esad yönetimiyle diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Esad'ın zaferinin resmen kabulü olarak yorumlanan bir adımla Şam'daki büyükelçiliğini bugün yeniden açacak.

© AFP
BAE Şam'daki elçiliğini yeniden açıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye’nin başkenti Şam’daki büyükelçiliğini yedi yıl sonra yeniden açacak. Açıklama, Suriye Enformasyon Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık elçiliğin bugün açılacağı notuyla törene gazetecileri davet etti.

BEŞİR’İN ZİYARETİNDEN SONRA SIZMIŞTI

Bu gelişme, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının açıklanması ve Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in geçen hafta Şam’a gidip Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bizzat görüşmesi sonrasında yaşanıyor. Yedi yıl sonra Şam’ı ziyaret eden ilk Arap lider olarak Beşir’in, bu adımı iyi ilişkiler içinde olduğu Suudi Arabistan’ın talebiyle attığı yorumu yapılmıştı. Suriye devlet medyasının, Beşir’in Esad’la el sıkışırken çekilen fotoğrafları ‘Dahası gelecek’ etiketiyle paylaşması dikkat çekmişti.

NEDEN ÖNEMLİ?

Suudi Arabistan-BAE cephesinin Şam’a zeytin dalı uzatması, bu iki ülkenin iç savaşın başında silahlı muhalefete destek vermesi ve Suriye’nin Arap dünyasından dışlanmasında başı çekmesi nedeniyle özel bir önem taşıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şam’daki büyükelçiliğini ‘Suudi Arabistan’ın diplomatik jestlerinin bir parçası olarak’ açacağı iddiası dün The Guardian gazetesinde yer almıştı. Haberde, ilişkilerin 2011’de kesilmesi sonrası kapanan elçilik binasında son günlerde bir hareketlilik söz konusu olduğu, binaya temizlik işçilerinin ve dekoratörlerin girip çıktığı, dışarıdaki dikenli teller ile beton bariyerlerin kaldırıldığı belirtilmişti.

SIRADAKİ HABER