Bağdat ile Paris arasında stratejik işbirliği

Bağdat ile Paris arasında “stratejik ortaklık

© REUTERS
Bağdat ile Paris arasında stratejik işbirliği

Bağdat ile Paris arasında “stratejik ortaklık” konusunda işbirliği yapıldığı belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hakim ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın imzaladığı anlaşmada iki ülke arasında bazı konularda stratejik işbirliğinin yapıldığı bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hakim’in yaptığı açıklamada, Bağdat ile Paris arasında gerçekleşen işbirliğinin siyasi ve diplomasi ilişkilerinin en güçlü şekilde geliştirilmesini amaçlandığını söyledi.

İkili anlaşmada teröre karşı işbirliğinin yanı sıra güvenlik, ekonomik ilişkiler ve ticaretin geliştirilmesi konusunda işbirliğinin sağlandığı belirtildi.

Paris ile Bağdat arasında gerçekleşen işbirliği, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Almanya ve Fransa’da gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra yapıldı.

Öte yandan, Abdulmehdi’nin temasları esnasında, terör örgütü DAİŞ’e katılan Fransız vatandaşlarının Irak’ta tutulmaları için Paris ve Bağdat arasında müzakere yürütüldüğü iddia edilmişti.

Yürütülen pazarlıklar çerçevesinde Fransa’nın Irak’a askeri materyal gönderebileceği ileri sürülmüştü.

Fransız basını, Irak hükümetinin, batılı ülkelerden bölgede tutuklanan yabancı DAİŞ elemanlarının ülkede kalmaları için 1,8 milyar dolar talep ettiğini ileri sürmüştü.

SIRADAKİ HABER