Bağımsızlıkçı Katalanlardan seçim zaferi

Bağımsızlık talebiyle Katalonya ülke siyasetinde önceliği oluştururken kısa vadede çözüm öngörülmüyor.

© AFP
Bağımsızlıkçı Katalanlardan seçim zaferi

İspanya'da pazar günü yapılan genel seçimlerde, bağımsızlık yanlısı Katalan siyasi partiler güçlenerek çıkarken tutuklu yargılanan Katalan siyasetçilerden 5'i milletvekili veya senatör seçildi.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere öncülük eden Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), 15 milletvekili ve 11 senatör çıkartarak İspanya'daki genel seçimlerde ilk defa Katalonya'da 1'inci siyasi parti oldu. Diğer bağımsızlık yanlısı parti Katalonya İçin Birlik (Junts) ise 2016 yılındaki seçimlere nazaran oy kaybetse de meclise 7, senatoya 2 senatör gönderdi.

Katalonya'da 1 Ekim 2017'de yapılan bağımsızlık yanlısı referandumdan dolayı tutuklu yargılanan 9 Katalan siyasetçiden bu seçimlerde aday olan 5'i seçildi. "Devlete karşı ayaklanma" suçundan yargılanan Katalan siyasetçilerin, yasal olarak milletvekili veya senatör seçilmelerinden dolayı cezaevlerinden çıkarak mazbatalarını almalarında herhangi bir sorun yaşamaları öngörülmüyor. Ancak hüküm giyerek cezaevine dönmeleri halinde parlamentodaki oylamalara katılmalarını sağlayacak bir yasa da bulunmuyor.

Diğer yandan bağımsızlık yanlısı Katalan partileri, seçim sonrası yaptıkları açıklamalarda, bağımsızlık için referandum ile yargılanan Katalan siyasetçilerin beraat taleplerini yineleyerek, seçimlerden aşırı sağ ve sağın yenilgiyle çıktığına vurgu yaptı

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 12:20
SIRADAKİ HABER