Bağoz’da bayrak dikildi

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Deyr ez-Zor'un Hecin ilçesine bağlı Bağoz kasabasını DAİŞ’ten temizledikten sonra bayrak dikti.

© AFP
Bağoz’da bayrak dikildi

DSG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Bağoz’da zafer kazandıklarını, DAİŞ’in Suriye’de askeri olarak son bulduğunu açıkladı.

Bali, terör örgütü DAİŞ’e karşı kazandıkları zaferi bütün şehit ve yaralıların ailelerine adadıklarını belirterek, bu zaferin kahramanların sayesinde olduğunu söyledi.

Bali, “Ağır kayıplardan yıllar sonra sözde hilafet devleti olan DAİŞ’in yıkılışının müjdesini veriyoruz. Kaçan militanları yakalayıp nihai zafer elde edene kadar savaşı sürdürme sözü veriyoruz” dedi.

21 Mart’ta bölgenin DAİŞ'ten temizlendiğini ancak arama tarama faaliyetlerinin devam ettiğini duyuran DSG, bugün düzenlenen bir törenle zaferin işareti olarak bayrağını dikti.

DSG hamle komutanı Çiya Fırat da, “Bugün Bağoz'u yani DAİŞ’in elindeki son bölgeyi de özgürleştirerek hamlenizi tamamlamış bulunuyoruz. Bizler bu zaferi Kürt halkı, Arap halkı, Süryani halkı başta olmak üzere tüm bölge ve dünya halklarına armağan ediyoruz. DAİŞ’in coğrafik hakimiyet varlığına son verdiğimizi ve hamlemizin tamamlandığını belirtiyoruz. İlerleyen saatlerde geniş kapsamlı açıklama DSG Genel Komutanlığımız tarafından yapılacaktır" dedi.

ABD’DEN DAİŞ AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı açıklamada Suriye'de artık DAİŞ'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını bildirdi.

Elindeki Suriye haritasını basın mensuplarına gösteren Sanders, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın uçakta Trump'ı bilgilendirdiğini ve buna göre, Suriye'de artık DAİŞ'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da, başkanlığı döneminde DAİŞ’in bittiğini söyledi.

ABD yönetimi daha önce birkaç kez DAİŞ'in yenildiğini açıklamış ve son kalan küçük bir toprak parçasının geri alınmak üzere olduğunu ifade etmişti.

BAĞOZ OPERASYONU

2018 Eylül ayından beri Bağoz'u kuşatma altında tutan DSG, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Ancak hem sivillerin hem de DAİŞ üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için zaman zaman operasyonlara ara veriliyordu.

Son aylarda DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerden on binlerce insan tahliye edilirken, binlerce DAİŞ’li de DSG’ye teslim oldu.

Bağoz'a yönelik son operasyon 9 Şubat'ta başlatılmıştı.

SIRADAKİ HABER