Barzani: DAİŞ’e karşı fikirsel ve toplumsal mücadele yürütülmeli

Mesud Barzani, terör örgütü DAİŞ’in tekrar canlanmaması için fikirsel, toplumsal ve ekonomik bir mücadelenin gerekli olduğunu söyledi.

© REUTERS
Barzani: DAİŞ’e karşı fikirsel ve toplumsal mücadele yürütülmeli

Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi ve eski Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ile görüştü.

Terörle mücadele ve DAİŞ terörün Irak ve bölge güvenliğine yönelik tehditlerinin konuşulduğu görüşmede konuşan Başkan Mesud Barzani, “Evet, DAİŞ askeri açıdan yenilgiye uğratıldı ama terörün tekrar canlanmasının nedenleri ortadan kaldırılmalı. Aksi takdirde terör başka bir şekilde harekete geçer. Terörle, fikirsel, toplumsal ve ekonomik mücadele yürütülmeli” dedi.

Geçtiğimiz ay Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyaretten de bahseden Başkan Barzani, Bağdat ziyaretinde Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’ye desteğini sunduğunu kaydederek, Abdulmehdi’nin diyaloğa önem veren, Kürdistan halkının meşru haklarını önemseyen yapıcı bir siyasetçi olduğunu vurguladı.

Başkan Barzani, Kürdistan’ın her zaman karşılıklı anlayış ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunun altını çizdi.

SIRADAKİ HABER