Başbakan Scholz: Almanya, Avrupa'nın en iyi silahlanmış ordusuna sahip olmalı

Scholz, Avrupalıların NATO'da daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirtti

© REUTERS
Başbakan Scholz: Almanya, Avrupa'nın en iyi silahlanmış ordusuna sahip olmalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin'in, Avrupa'nın en iyi silahlanmış ordusuna sahip olması gerektiğini söyledi.

Euronews'ın haberine göre, Olaf Scholz, Avrupa'nın güvenliği için Almanya'nın liderlik yapmaya hazır ve istekli olduğunu belirttikten sonra"Kıtanın ortasında, ekonomik açıdan en güçlü ve en kalabalık ülkesi, Avrupa'nın savunmasında, en iyi silahlanmış ordusuyla merkezde olmalı" dedi.

Scholz, ayrıca Avrupa ülkelerinin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)'da daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Başbakan, "Biz Avrupalılar NATO'da daha fazla sorumluluk almalıyız. Finlandiya ve İsveç gibi iki modern ve güçlü ordunun yakında NATO'ya katılacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

100 milyar euro harcama
Olaf Scholz, Almanya'nın eski bir savunma bakanının, Almanya'nın 'dostlarla' çevrili olduğuna hatalı bir biçimde inandıığnı sözlerine ekledi. 

Almanya, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinin ardından savunma harcamaları politikasını kökten değiştirmişti. Askeri anlamda daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğunu belirten Berlin, ordusunu güçlendirmek için 100 milyar euro harcama yapacağını duyurmuştu. 

SIRADAKİ HABER