BBC: İdlib'de Türkiye-Rusya çatışması devasa bir risk unsuru yaratır

BBC Dünya Servisi'nin Ortadoğu editörü Sebastian Usher, İdlib'deki saldırıyı yorumladı: Rus hava gücü Suriye askerlerine hayati bir destek sağlamıştı. Eğer bu güç şimdi Türk askeri mevzilerine yöneltilirse, bu durum devasa bir risk unsuru yaratır.

© AFP
BBC: İdlib'de Türkiye-Rusya çatışması devasa bir risk unsuru yaratır

İdlib’de 29 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı dünya basınında geniş yer buldu. Haberi manşetine taşıyan İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC, İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin ‘devasa bir risk unsuru’ olduğu yorumunu yaptı.

BBC Dünya Servisi’nin Ortadoğu editörü Sebastian Usher’ın kaleme aldığı analizde şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, İdlib’de Türk ve Suriye hükümeti güçleri arasında giderek doğrudan hale gelen ihtilafta yeni ve tehlikeli bir tırmanış. Geçtiğimiz haftalarda iki taraf da kayıplar verdi. Fakat Türkiye’nin son kayıpları, kırılgan bir anda yaşandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki iki günde İdlib’deki Türk askerlerinin yakınındaki cephe hattından çekilmemeleri halinde, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın güçlerine karşı büyük bir askeri operasyon başlatma tehdidinde bulunmuştu.

Şu an için bunun gerçekleştiğine dair bir işaret yok. Türkiye bir süredir, arkasında durduğu isyancıların yakın zamanda kaybettikleri kilit kasabaları geri almaları için bir karşı taarruz başlatmasına verdiği askeri desteği artırmaktaydı.

Bu ihtilafın arkasında, çok daha büyük bir karşılaşma ihtimali beliriyor. Türkiye ve Rusya Suriye’de farklı tarafları destekledi ama son birkaç yıldır sahada anlaşmalara arabuluculuk yapmak için biraraya geldi.

Bu pragmatik yaklaşım şimdi kuşkulu hale geldi. Rus hava gücü Suriye askerlerine hayati bir destek sağlamıştı – eğer bu güç şimdi Türk askeri mevzilerine yöneltilirse, bu durum devasa bir risk unsuru yaratır.” 

SIRADAKİ HABER