Bebeklerini vegan besleyen çift kamu hizmeti cezasına çarptırıldı

Çocuklar aile yanından alındı

© IMAGES
Bebeklerini vegan besleyen çift kamu hizmeti cezasına çarptırıldı

Avustralya'da bir çift bebeklerini doğumundan itibaren vegan besleyerek yetersiz beslenmesine yol açtıkları gerekçesiyle yargılandı. Çifte 300 saat kamu hizmetinde çalışma cezası verildi.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Sidney’de görülen mahkemede, “Diyet tercihlerine bakılmaksızın sorumluluk önde gelir” görüşünü savunan yargıç, çifti kamu hizmetiyle cezalandırdı. Basına yansıyan bilgilere göre 32 ve 35 yaşında olan vegan çift, dünyaya gelen üçüncü bebeklerine sadece yulaf, pirinç, tofu, tost ve patates ağırlıklı besinler verdi.

Geçen yıl mart ayında çift bebeklerinin rahatsızlanması üzerine hastaneye gittiğinde doktorlar çocuğun yeterli beslenmediğini teşhis etti ve anne-baba hakkında soruşturma başlatıldı. Doktorların ifadesine göre 19 aylık olan bebek o kadar yetersiz beslenmişti ki 3 aylık bir bebek gibi görünüyordu, ayrıca dişleri yoktu ve ayağa kalkamıyordu.

Kalsiyum, A vitamini, D vitamini, demir, çinko ve B12 gibi önemli eksiklikleri olan bebeğin neredeyse hiç kası yoktu ve motor becerileri de gelişmemişti. 

"Kasıtlı değil, kayıtsızlık var"
'Çocuğun bakımını karşılamama' ve 'ciddi sağlık problemine yol açma' suçlarından yargılanan çift, Downing Centre Mahkemesi’nde görülen davada bir kez daha hâkim karşısına çıktı.

Yargıç Sarah Huggett, çiftin çocuklarının durumunun yetersiz beslenmeden kaynaklandığını kabul etmekten aciz olduğunu savundu. Çiftin diğer iki çocuğunu gayet iyi bir şekilde yetiştirmesini örnek gösteren yargıç, ‘çok genç ya da eğitimsiz olmak’ gibi bahanelerin de mevcut olmadığını vurguladı.

İhmalin kasıtlı olmadığına ancak kayıtsızlıktan kaynaklandığına kanaat getiren Yargıç Huggett, çifte 18’er ay hapis cezası verdi. Ancak çift, bu cezayı 300 saat kamu hizmetinde çalışarak tamamlayacak.
 
Çocuklar aile yanından alındı 
Çiftin tüm çocukları devlet tarafından alınıp Queensland’da yaşayan diğer aile üyelerinin yanına verildi. Şu anda 3 yaşında olan küçük kızın da hızla iyileştiği belirtildi. Çiftin çocuklarıyla iletişim kurduğu ancak velayetlerini kaybettiği kaydedildi.

SIRADAKİ HABER