Belçika'dan DSG'yi ilgilendiren karar

Belçika'da bir mahkeme, Suriye'de ABD'nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde bulunan bir kampta tutulduğu belirlenen eşleri DAİŞ mensubu iki kadın ve altı çocuğunun Belçika'ya geri getirilmesi için hükümete talimat verdi.

© AFP
Belçika'dan DSG'yi ilgilendiren karar

Belçika vatandaşı olan 26 yaşındaki Tatiana Wielandt ve 25 yaşındaki Bouchra Abouallal adlı iki kadın ve kendilerine ait altı çocuğun Suriye'deki Al-Hol adlı kampta bulunduğu tespit edildi.

Mahkemenin, terör örgütü DAİŞ'in bölgedeki kontrolü kaybetmesinden sonra Brüksel hükümetinin harekete geçmesini, altı çocuk ile iki kadının geri getirilebilmesi için her türlü çabanın yerine getirilmesini istediği öğrenildi.

De Tijd gazetesi, karar açıklandıktan sonra hükümetin 40 gün içerisinde mahkemenin talimatını yerine getirmesi gerektiğini, aksi takdirde her çocuk başına günlük beş bin euro ve toplamda 1 milyon euroyu aşkın para cezası ödemek zorunda kalacağını yazdı. Hükümetin ise mahkemenin kararını temyize götürme hakkı bulunuyor.

Belçika Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, konuyla ilgili son durumu Adalet ve İçişleri Bakanlığı ile bir araya gelerek değerlendireceklerini açıkladı. Kamplarda çocuklarıyla birlikte tutulan iki kadının avukatı ise henüz bir açıklama yapmadı.

Terör örgütü DAİŞ için savaşan ve bu bölgelere Avrupa'dan giden birçok militanın, çoğunluğu altı yaşın altında ve Avrupa vatandaşı çocuğu hala Suriye ve Irak'taki 3 kampta tutuluyor. Bu kamplarda DAİŞ mensuplarının Avrupa vatandaşı eşleri de bulunuyor. Söz konusu kamplar şu anda ABD destekli DSG'nin kontrolü altında.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER