Belçika seçiminde aşırı sağcı ve 'Bozkurt' adaylar tartışması

Belçika'da önümüzdeki hafta yapılacak yerel seçimler öncesinde hükümet ortağı N-VA'nın aşırı sağcı bir silahlı örgüte üye olan kişileri aday gösterdiği ortaya çıktı. N-VA, gelen tepkiler üzerine 'başka partilerin de aşırı sağcıları aday gösterdiğini' savunarak, 'Bozkurt adaylar listesi' hazırladı.

GETTY IMAGES
Belçika seçiminde aşırı sağcı ve 'Bozkurt' adaylar tartışması

Belçika’da 14 Ekim’de yapılacak yerel seçimler öncesi partilerin listelerindeki ‘aşırı sağcı aday’lar tartışılıyor. Tartışmanın merkezinde hem Belçikalı aşırı sağcılar, hem de ‘Bozkurt’ adaylar var.

BBC Türkçe’nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan’ın haberine göre söz konusu tartışma, hükümet ortağı Yeni Flaman İttifakı Partisi’nin (N-VA) aday listesinde yabancı düşmanı Schild & Vriendin (Kalkan ve Arkadaşları) adlı silahlı örgütün üyelerine yer vermesiyle patlak verdi. Buna göre, partinin listelerinde Schild & Vriendin üyesi beş adayın bulunduğu belirlendi. Bir başka örgüt üyesi de Flaman Hıristiyan Demokrat Partisi (CD – V) tarafından aday gösterildi.

Bu bilginin medyaya yansıması üzerine, iki partideki aşırı sağcı adayların beşi listeden çıkarıldı. Ancak sığınma ve göçten sorumlu N-VA’lı Devlet Bakanı Theo Francken, listesindeki Nick Peeters’in devam etmesini istedi. Francken, Lubbeek’ten liste başı aday olan 21 yaşındaki Peeters’in artık aşırı sağcı örgütle bağı kalmadığını savundu. Bu karar, başta Devlet Bakanı Zühal Demir olmak üzere N – VA içindeki bir çok politikacı tarafından tepkiyle karşılanırken, N-VA’nın gençlik örgütüne üye 20 kişinin de aşırı sağcı örgütle bağı bulunduğu belirlendi.

‘BOZKURT ADAYLAR’ LİSTESİ NEREDEN ÇIKTI?

N-VA, silahlı bir örgütün üyelerini aday göstermesine gelen tepkiler üzerine ‘diğer partilerde de Türkiye kökenli aşırı sağcı adaylar bulunduğunu’ öne sürerek “Bozkurt adaylar” adlı bir rapor hazırladı. Raporda, diğer partilerin listesinde yer alan bazı adayların, “aşırılık yanlısı ülkücüler” olduğu öne sürüldü.

CD-V Lokeren adayı Safiye Çalınaltı’nın, “Bozkurtların toplantılarına katıldığı” ve sosyal medyada fotoğraflarını yayınladığı belirtilen raporda, Flaman Liberal Demokratlar (Open Vld) adayı Yahya Değirmenci’nin de MHP lideri Devlet Bahçeli’yi öven açıklamalar yaptığı belirtildi. Raporda, Flaman Yeşiller Partisi adayı Muhammet Oktay’ın da, yerel ülkücü liderlerin iltica merkezini gezmesine yarımcı olduğu kaydedildi. Yeşiller Partisi adayı Ercan Söğütlü’nün de, sosyal medyada “Sözde Ermeni soykırımı” dediği ve “tek vatan” savunusu yaptığı belirtildi.

Parti lideri Meyrem Almacı ise listelerinde hiçbir aşırı sağcı aday bulunmadığını açıkladı. Belçika medyası da, ülkücü liderlere iltica merkezini gezdirmenin ya da “sözde Ermeni soykırımı” demenin, aşırı sağcılık için kanıt olamayacağı yorumunu yaptı.

‘SCHILD & VRIEDIN ÖRGÜTÜ’ NEDİR?

Aşırı sağcı örgüt, Belçika’da bu yılın başlarında solcu sendika ve örgütlerin eylemine yönelik saldırı ile gündeme gelmişti. Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı’nın (Europol) yıllık raporunda DA, giderek artan aşırı sağ şiddete örnek gösterilen ‘Schild & Vriendin’in silahlandığı basına yansımıştı. Belçika Savcılığı’nın emriyle, özellikle üniversite gençliğini hedef alan örgüte yönelik operasyonlar düzenlenmişti. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER