Berlin'de ev kiraları donduruldu: Beş yıl zam yok!

Almanya'nın başkenti Berlin'de yıllardan beri devam eden kira artışı sorununa çözüm bulundu.

© DPA
Berlin'de ev kiraları donduruldu: Beş yıl zam yok!

Almanya'nın başkenti Berlin'de yıllardan beri devam eden kira artışı sorununa çözüm bulundu. Sol partilerin kontrolündeki Berlin Senatosu, ev sahiplerinin önümüzdeki beş yıl boyunca zam yapmasını yasakladı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, kentin giderek popüler hale gelmesi sonucu ev kiralarının yükselmesine karşı protestolar kent meclisinde karşılık buldu. Berlin Senatosu, başkentte kiraların beş yıllığına dondurulması yönündeki öneriyi kabul etti.

BUGÜNDEN İTİBAREN ZAM YASAK

Berlin Senatosu’nun kabul ettiği planda, kiralara 18 Haziran’dan (bugün) itibaren beş yıllığına zam yapılmaması öngörülüyor. Evde tadilat gerekçesiyle zam isteyen ev sahiplerinin de kira artırmak için resmi onay alması gerekiyor.

REFERANDUM BASKISI SONUÇ VERDİ

Berlin’de 2007’den bu yana yüzde 117 oranında yükselen kiralar, bir süredir Almanya’nın en önemli tartışma konularından biriydi. Başkentteki durdurulamayan kira artışı halktan tepki çekerken, son olarak mal sahiplerini mülklerini hükümete satmak zorunda bırakabilecek bir yasa ve referandum için 70 bin imza toplanmıştı.

KARARI SOL PARTİLER ALDI

Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve solcu Linke partisinin kontrolündeki Berlin Senatosu’nda alınan karar, Almanya’nın diğer kentlerinde de yakından takip ediliyordu. Federal hükümette koalisyon ortağı olan ve son dönemde oy kaybeden Sosyal Demokrat parti, kira zammını dondurmayı bir politika haline getirebileceğinin sinyalini vererek, “Bütün Almanya için bir üst sınıra ihtiyacımız var” açıklaması yapmıştı.

SIRADAKİ HABER