Beş ülkeden, İngiltere'nin Skripal iddialarıyla alakalı ortak bildiri

İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada ve ABD, yayımladıkları ortak bildiriyle eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlendiği iddialarıyla alakalı Rus istihbarat servisini ve Rusya devletinin üst kademelerini sorumlu gösterdi.

© REUTERS / Adam Scotti
Beş ülkeden, İngiltere'nin Skripal iddialarıyla alakalı ortak bildiri

İngiliz polisinin Skripal soruşturmasında kaydettiği 'ilerlemeden' duyulan memnuniyetin belirtildiği bildiride, "İngiltere'nin, şüphelilerin GRU olarak bilinen 

Rusya askeri istihbarat servisi subayları olduğu ve operasyonun da hemen hemen kesin bir biçimde devletin üst kademesinde onaylandığı şeklindeki değerlendirmesine tam güvenimiz var" ifadesine yer verildi.

Beş ülkenin ortak bir eylem ile deklare edilmemiş istihbaratçıları sınır dışı ederek, 

Rusya gizli servisinin etkinliklerinin önüne geçmeye dönük adım attığı ifade edilen bildiride, Skripal soruşturmasının sonuçlarının da yabancı istihbarat şebekelerinin etkinliklerini önlemeye dönük ortak niyetlerini kuvvetlendirdiği kaydedildi.

İngiltere'nin temmuz ayında Amesbury kentinde İngiliz vatandaşları Dawn Sturgess ve Charles Rowley'in zehirlenmesinde Skripal'in zehirlenmesindeki ile aynı kimyasal maddenin kullanıldığına dair değerlendirmesine de dikkat çekilen bildiride, "Rusya'yı, 

Novichok programını Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütüne tam bir şekilde açmaya çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

SIRADAKİ HABER