Beyaz Saray'la Pentagon arasında 'çekilme' çatlağı

Pentagon Sözcüsü Robertson'ın Suriye'den çekilmeye ilişkin sözlerine Dışişleri Bakanı Pompeo'dan farklı bir açıklama geldi.

© REUTERS
Beyaz Saray'la Pentagon arasında 'çekilme' çatlağı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Suriye'deki askeri varlığını sonladırmasının bir zaman çizelgesine bağlı olmadığını ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın bir vaatte bulunduğunu ve yaklaşık 2 bin üniformalı personelin geri çekileceğini söyledi.

Gazetecilerin Suriye'den çekilmeye ilişkin sorusunu yanıtlayan Pompeo, "Zaman çizelgeleri hakkında konuşamayız ancak başkan bir vaatte bulundu. Sahadaki yaklaşık 2 bin üniformalı personelimizi Suriye'den çekeceğiz" dedi. 

Pompeo, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini Suriye'den çekilmeyle ilgili bilgilendirdiğini belirterek, "Tüm müttefiklerimizi tam olarak bilgilendirdik. Onlarla konuşmaya devam edeceğiz. Eğer işler mükemmel gitmiyorsa, daha iyisini yapmak için çabalayacağız. Kaygılarını giderdiğimiz konusunda emin olacağız" diye konuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Suriye'den çekilmeye ilişkin çelişkili ifadeler kullandığı yönündeki soruyu yanıtlayan Pompeo, "Bence ikisi de aynı şeyi söylüyor. İkisi de sonunda (Suriye'den) çıkacağımızı söylüyor. Başkan, (Suriye'den çekilmeyi) hedeflerimizi gerçekleştirecek bir düzen içinde yapacağımızı söyledi. (Bu açıklamalar) Bana gayet tutarlı geliyor" ifadesini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Washington'ın IŞİD ile mücadelesini bazı yerlerde "üniformalı askerlerinin varlığıyla bazı yerlerde de askerleri olmaksızın" sürdürdüğünü dile getirerek, Suriye'den çekilmenin başladığına ya da diplomatik personelin çıkıp çıkmadığına ilişkin sorulara ise cevap vermedi.
'İRAN'I GEVŞEK BIRAKAN BİR YÖNETİMİ DEVRALDIK'

İran'a yönelik yaptırımların işe yaramadığını söyleyenlerin, İran riyalinin değer kaybına bakması gerektiğini belirten Pompeo, "İran'ı gevşek bırakan bir yönetimi devraldık. İran'ı geriletme çabasının büyük gayret gerektirdiğinden emin olabilirsiniz. Son 24 ayda İran'ı yakından izleyerek bu konuda büyük yol katettik" şeklinde konuştu. 

Pompeo, Tahran'ı "dünyanın bir numaralı terör sponsoru" şeklinde niteleyerek şunları kaydetti: 

"Bugüne kadar Orta Doğu'da eşi görülmemiş bir koalisyon inşa ettik. Bu koalisyon, terörizm ve İran'ın en büyük tehdit olduğu konusunda, bu tehditlere karşı birlikte çalışmamız ve tüm kaynaklarımızı yöneltmemiz gerektiği noktasında bizimle hemfikir. Hep beraber, İran'ın nükleer silah elde etmesini engelleyecek bir politika belirleyeceğiz. Birlikte başarmayı umduğumuz en önemli şey bu." 

Pompeo, Orta Doğu turu kapsamında Ürdün, Mısır, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt'i ziyaret edecek.

POMPEO'NUN AÇIKLAMASI PENTAGON'LA ÇELİŞTİ

Öte yandan, Amerika'nın Sesi'nde Pentagon Sözcüsü Sean Robertson'un açıklamalarına dayandırılan haberde, 2 bin Amerika askerinin çekilmesine dair çerçevenin onaylandığını, bölgedeki komutanların da çekilmenin gerçekleşmesi konusunda çalışmaya başladıkları öne sürüldü. Haberde Robertson'un, “Bu çerçeve koşullara bağlı olarak işleyecektir, askerler keyfi bir zamanlamaya göre çekilmeyecekler” dediği ifade edildi.

Robertson, herhangi bir güvenlik ya da benzeri konuya ilişkin etkenden bahsetmezken çekilmeye ilişkin aralarında hava koşullarının da bulunduğu bazı şartların gözönünde bulundurulmakta olduğunu söyledi.

Sözcü ayrıca Pentagon’un, periyodik olarak Suriye’den çekilme oranlarına ilişkin bilgiler paylaşacağını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 23:14
SIRADAKİ HABER