Beyaz Saray: Rusya'yla önemli müzakereler yapacağız

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Washington'un yakında Moskova'yla silah kontrolüne ilişkin 'önemli müzakereler' yapacağını söyledi.

© REUTERS
Beyaz Saray: Rusya'yla önemli müzakereler yapacağız

Fox News'e demeç veren O'Brien'a ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildiği gibi Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'ndan (START-3) da çıkıp çıkmayacağı soruldu.

ABD'nin START-3'ten çıkacağı bir senaryoyu olası bulmadığını belirten O'Brien, "START-3'ten çıkacağımızı düşünmüyorum. Müzakereler için çok güçlü bir ekip kurduk. ABD Başkanı Donald Trump'ın Silah Kontrolünden Sorumlu Özel Danışmanı Marshall Billingslea'nin başkanlık ettiği bu ekipte Enerji Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciler var ve Rusya'yla müzakerelere hazırlanıyorlar. Nükleer silah kontrolü hakkında müzakereler yapacağız. Bunun önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Rusya ve ABD'nin silahlar üzerinde tam teşekküllü kontrolün sağlanmasını istediğini kaydeden O'Brien, "Bundan dolayı, START-3 Anlaşması'nda ilerleme sağlamaya başlayacak olmamız konusunda ihtiyatlı iyimserliğe sahibim" diye konuştu.

BİLLİNGSLEA ABD'NİN ŞARTINI AÇIKLAMIŞTI

Daha önce Marshall Billingslea, START-3'ün uzatılması için Rusya'da geliştirilen yeni silah sistemlerinin de buna dahil edilmesini şart koşmuştu.

Başkan Trump'ın START-3'ü uzatma kararı alıp almadığı sorusuna üstü kapalı yanıt veren Billigslea, "Rusya, bu anlaşmayı uzatmanın neden önemli olduğu konusunda ABD'yi ikna etmeli" demişti.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), Rusya ile ABD'nin nükleer silahlarını sınırlandırmalarını içeren iki önemli anlaşmadan birisiydi. INF'nin yenilenmeyip resmen yürürlükten kalkması sonrası geçerliliğini koruyan tek anlaşma START-3.

Ancak her iki tarafın da konuşlu durumdaki nükleer savaş başlıklarının sayısını Soğuk Savaş dönemindekinin aşağısında tutmalarını öngören START-3 anlaşmasının geçerlilik süresi de 5 Şubat 2021’de dolacak.

BM’DEN ABD VE RUSYA’YA UYARI

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, dün, ABD'nin silah kontrolünü denetleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesinin ABD-Rus silah kontrol rejimini “erozyona” uğrattığını açıklayarak, bunun tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini bildirmişti.

Söz konusu silah kontrol anlaşmasının stratejik silah rekabetini sınırlandırarak uluslararası topluma güven sağladığını vurgulayan Dujarric, “Alternatifi olmadan bu tür anlaşmalardan çekilmek tehlikeli yeni silahlanma yarışı gibi istikrarsızlaşmaya neden olacak sonuçlar doğurabilir ve yanlış hesaplamalara neden olabilir” uyarısında bulundu.

PUTİN’DEN ABD'YE UYARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eyleme geçilmemesi halinde START-3 Anlaşması'nın sona ereceği konusunda ABD'yi uyarmıştı.

Temmuz 2018'de anlaşmaya ilişkin konuşan Rus lider, 8 Nisan 2010'da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan anlaşmanın uzatılmasına yönelik çalışmalara hemen başlanması gerektiğini, aksi halde anlaşmanın 2021 yılında yürürlükten kalkacağını belirtmişti.

PUTİN’DEN YENİ SİLAHLAR İÇİN DUYURU

ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceklerini açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın dünyada rakibi olmayan yeni silahlara sahip olmayı planladığını söylemişti.

Putin "Bu silahların birçoğu yakında seri üretime hazır olacak. Taktik ve teknik özellikleri bakımından yurtdışındaki silahların çok daha ilerisindeler, eşi ve benzerleri yok" demişti.

Vladimir Putin, 1 Mart 2018'deki Federal Meclis konuşmasında da Rus uzmanların geliştirdiği 'yenilmez' silah sistemlerini kamuoyuna tanıtmıştı.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

Açık Semalar Anlaşması, 1992’de imzalanmıştı.

Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.
HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 17:12
SIRADAKİ HABER