Beyaz Saray: "Türkiye’nin Rusya’dan S 400 satın alma kararı Türkiye’nin F 35 programına katılımını imkansız kılmaktadır"

Beyaz Saray’dan yapılan F 35 açıklamasında,

© REUTERS
Beyaz Saray: "Türkiye’nin Rusya’dan S 400 satın alma kararı Türkiye’nin F 35 programına katılımını imkansız kılmaktadır"

Beyaz Saray'ın açıklamasından dakikalar sonra Pentagon, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını duyurdu

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemine ilişkin Beyaz Saray'dan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye'nin F-35 programına katılımının 'imkansız' olduğu belirtilirken, "Türkiye'de S-400 sisteminin varlığından kaynaklanan kısıtlamaları gözeterek Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliği yapmaya devam edeceğiz" denildi.

"Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı Türkiye'nin F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır" denilen açıklamada, Rus istihbaratının F-35'in gelişmiş kapasitesini öğrenmek için kullanacağı bir platformun Türkiye'de olduğu ve bu durumun kabul edilemeyeceği belirtildi.
 
"Trump yönetimi, Türkiye'ye Patriot alması için pek çok teklif sundu"
Türkiye'nin hava savunma gereksinimlerini karşılamak üzere çözümler sağlamak için aktif şekilde çalışıldığı aktarılırken "Trump yönetimi, Türkiye'yi Patriot hava savunma sistemi alması için sıranın önüne çekmek için pek çok teklif sunmuştur" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin 65 yıldan uzun süredir güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olduğu ifade edilirken, "Ancak S-400'lerin kabul edilmesi bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir" açıklamasında bulunuldu.

"Türkiye ile kapsamlı işbirliği devam edecek"
S-400 almasının Türkiye'nin NATO içinde birlikte çalışılabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacağı vurgulanırken, ABD'nin hâlâ Türkiye ile stratejik ilişkisine değer verdiği belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında "NATO müttefikleri olarak ilişkimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'e odaklı değildir. Askeri ilişkilerimiz güçlüdür" denilirken, Türkiye'de S-400 sisteminin varlığından kaynaklanan kısıtlamaları 'gözeterek' Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliği yapılmaya devam edileceği aktarıldı.

Pentagon, Türkiye'nin programdan çıkarıldığını duyurdu 
Beyaz Saray'ın açıklamasından dakikalar sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin F-35 programına katılımının askıya alındığını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 21:47
SIRADAKİ HABER