Biden döneminde NATO’da ilk toplantı: Öncü rol oynayacağız

NATO Savunma Bakanları, ABD seçimlerinin ardından ilk kez bir araya geliyor. Kritik toplantıda NATO'nun geleceğine yön çizmesi öngörülen reform planlarının yanı sıra, Irak ve Afganistan misyonları masaya yatırılacak.

© REUTERS POOL
Biden döneminde NATO’da ilk toplantı: Öncü rol oynayacağız

NATO Savunma Bakanları, dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle video konferans yoluyla düzenlenecek iki günlük toplantı için bir araya geliyor. ABD’de Joe Biden’ın Başkanlık görevini devralmasının ardından gerçekleşecek ilk savunma bakanları toplantısında NATO ittifakının geleceğine yön çizmesi öngörülen önemli planların masaya yatırılacağı ifade edildi.

Joe Biden yönetimindeki ABD adına NATO toplantısına ilk kez katılacak olan ismin Savunma Bakanı Lloyd Austin’in olacağı ifade edilirken, Austin’in eski başkan Donald Trump döneminde ittifak ile ilişkilerde oluşan anlaşmazlık ve gerilim yerine ABD’nin müttefiklerinin yanında olduğu mesajını vermesi beklendiği kaydedildi.

Austin kritik zirve öncesi Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, ekip çalışmasına verdikleri önemi toplantıda net bir şekilde belirteceğine değinerek, “ABD’nin yeniden öncü rol üstleneceğini bilmelerini istiyorum. İyi ekip arkadaşları olacağımızı bilmelerini istiyorum. İstişare etmemiz, birlikte karar vermemiz, birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

HARCAMALARI ARTIRMA ÇAĞRISI

DHA’nın aktardığına göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, bakanlardan caydırıcılık ve savunma aktiviteleri için ödemelerin artırılmasını isteyeceğini belirterek, “Birlikte daha fazla harcama yapmamız, savunma taahhüdümüzün ifade bulduğu 5’inci maddeye olan bağlılığımızın gücünü gösterecektir” diye konuştu.

Ek kaynağın özellikle Rusya’ya komşu doğu kanadının güçlendirilmesi, hava polisliği, donanma misyonları ve ortak tatbikatlarda kullanılması planlanıyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bugünkü toplantıda bakanlara sunacağı reform planlarıyla ilgili kararın, bir pürüz çıkmaması durumunda, bu yılın ilk yarısında düzenlenmesi planlanan NATO zirvesinde verilebileceği belirtiliyor. Kritik toplantıda NATO’nun geleceğine yön çizmesi öngörülen reform planlarının yanı sıra, Irak ve Afganistan misyonları masaya yatırılıyor.

SIRADAKİ HABER