Biden: Harekete geçme zamanı

ABD Başkanı Joe Biden, 3 yıl önce Florida’da Parkland okulunda silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için yayımladığı mesajda saldırı silahlarının satışının yasaklanması için çağrıda bulundu.

© AP
Biden: Harekete geçme zamanı

3 yıl önce Florida’da Parkland okulunda silahlı saldırıda ölen 17 kişi anıldı. Başkan Joe Biden da saldırının üçüncü yılında bir mesaj yayınladı.

Biden mesajında, “Saniyeler içinde onlarca ailenin hayatı, bir Amerikan toplumunun hayatı sonsuza kadar değişti” dedi.

Biden, Kongre’ye bütün silah satışlarında geçmiş taraması ve saldırı silahlarının satışının yasaklanması dahil daha sıkı silah yasası çağrısı yaptı.

"Beklemeye gerek yok" diyen Biden, “Bunu kaybettiklerimize ve arkada kalan üzüntü içinde olanlara borçluyuz. Harekete geçme vakti” ifadelerini kullandı.

Eyalet valisi Ron DeSantis gün doğumundan batışına kadar bayrakların yarıya indirilmesini emretti.

14 Şubat 2018’de okulun eski bir öğrencisi Marjory Stoneman Douglas kampüste otomatik tüfekle ateş açmıştı. Olayda 14 öğrenciyle okulda çalışan 3 kişi hayatını kaybetmiş, 17’si de yaralanmıştı.

Eyaletin Cumhuriyetçi valisi olayın yaşanmasının ardından okullardaki güvenlik önlemlerinin arttırıldığını kaydetti.

Ancak valinin ve Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu eyalet yasama organının silahları saldırmaya meyilli olabileceklerden uzak tutmak için çok az mesafe aldıkları eleştirileri yapılıyor.

Eyalet yasama organının ayrıca saldırı silahlarını yasaklamaya karşı çıktığı hatırlatılıyor.

Silah üreticilerinin ürettiklerinin şiddette yer alması durumunda sorumlu tutulmasını da isteyen Biden, “Bugün Parkland toplumu ile birlikte yas tutuyoruz. Silah şiddetine kaybettiğimiz herkes için yas tutuyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER