Biden ile Merkel arasında Ukrayna görüşmesi

ABD Başkanı Biden ile Almanya Başbakanı Merkel, yaptıkları telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın doğusundaki gerilimi ele aldı.

© REUTERS
Biden ile Merkel arasında Ukrayna görüşmesi

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede iki liderin 'transatlantik ilişkilere güçlü taahhüdünün' altını çizdiği aktarılan açıklamada, Biden ve Merkel'in, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınıyla mücadele, küresel sağlık güvenliğinin güçlendirilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele gibi ortak öncelik alanlarında yakından çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

Açıklamada iki liderin, Rusya'nın Ukrayna sınırı ve Kırım'daki askeri yığınağı konusunda endişelerini dile getirdiği ve Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerini dillendirdikleri aktarıldı.

ALMANYA’YA AFGANİSTAN TEŞEKKÜRÜ

Görüşmede ayrıca ABD Başkanı Biden'ın Merkel'e, Afganistan'da NATO Kararlı Destek Misyonu'na Almanya'nın yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiği belirtilerek, iki liderin 'Afganistan'a barış getirilmesi' konusundaki çabalara destek konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin en uzun süren savaşını sona erdirme kararı aldıklarını belirterek, "Askerlerimizi eve döndürmenin zamanı geldi” demiş ve Afganistan’dan çekileceklerini duyurmuştu.

SIRADAKİ HABER