Biden yönetiminin dokunulmazlık talebinin ardından Muhammed bin Selman'a yönelik Kaşıkçı davası düşürüldü

ABD'de bir hakim, Biden yönetiminin dokunulmazlık talebinin ardından Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a karşı açılan davayı düşürme kararı aldı.

© REUTERS
Biden yönetiminin dokunulmazlık talebinin ardından Muhammed bin Selman'a yönelik Kaşıkçı davası düşürüldü

ABD bölge mahkemesi hakimi John Bates, Kaşıkçı cinayetinin emrini Selman'ın verdiğine dair "güvenilir kanıtlar" olduğunu belirtse de Veliaht Prens'in getirildiği başbakanlık  görevi nedeniyle dokunulmazlık hakkı olduğunu belirtti.

Geçmişte de ulusal güvenlik konularıyla ilgili davalara hakimlik yapan John Bates, verdiği karar nedeniyle "huzursuz" hissettiğini; ancak Biden yönetiminin dokunulmazlık ile ilgili tavsiyesi nedeniyle "elinin kolunun bağlı olduğunu" söyledi.

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ve Kaşıkçı'nın kurduğu demokrasi yanlısı Dawn grubunun açtığı davanın düşürülmesi, Suudi Arabistan'ın gelecekteki kralının cinayetten sorumlu tutulması için yapılan girişimleri efektif olarak sonlandırabilir. 

Davanın düşürülmesinin ardından Selman, ABD'ye sorunsuz şekilde seyahat edebilecek. Ayrıca suçlu bulunması durumunda Selman'ın ABD'deki varlıkları da tehlikeye girebilirdi.

Biden, temmuz ayında yaptıkları görüşmede kendisinin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu düşündüğünü Veliaht Prens'in yüzüne söylediğini belirtti.

Muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Suudi Arabistan'dan gelen bir ekip tarafından öldürüldü. CIA ve birçok farklı kuruluş tarafından hazırlanan rapor, emrin Selman tarafından verildiğini savunuyor.

SIRADAKİ HABER